Platnost příspěvku skončila 31. 7. 2023!

Práce studentů architektury FAST VŠB-TUO budou součástí veřejného prostranství města Rýmařova

Práce studentů třetího a čtvrtého ročníku architektury Fakulty stavební VŠB – Technické univerzity Ostrava součástí veřejných prostor města Rýmařova, které ostravskou katedru architektury oslovilo se zájmem o spolupráci.

Odezva byla veliká – studenti si jeli město prohlédnout, zúčastnili se i schůzky vedení města a následně začali pracovat na svých projektech. Výsledkem mnohaměsíční práce našich studentů je dvacet drobných architektonických projektů v podobě fontán, dětských hřišť a prolézaček, studenti ale přišli i s projektem na oživení stávající geologické expozice Hrádek nebo přechodu pro chodce s brokátovým vzorem. Mezi nápady byly dokonce i pranýře.

Odborná porota pak za nejlepší projekt označila dlážděný chodník s brokátovým vzorem, který navrhla studentka Veronika Prokopová. V Rýmařově, na ulici Opavská, se nachází výrobna brokátů Hedva, která ale není v centru města, nýbrž na jeho okraji. „Říkala jsem si, že by bylo fajn protkat město tímto vzorem a připomenout, že tady Hedva je,“ říká oceněná studentka.

Dalším oceněným studentem je Daniel Puszkar. Ten připravil konstrukci, která je vzpomínkou na významnou osobnost města, Marii Kodovskou, která byla malířka a básnířka. „Myslím, že její verše mohou v každém vyvolat nějaký pocit. Snažím se zaujmout i ty nejmenší, a to tím, že ten prvek je pohyblivý,“ říká Daniel.

Projekty našich studentů oceňuje i starosta města. „Každý z těch projektů má něco do sebe, některý je svým významem pro město přínosnější, jiný hůř, a myslím si, že zrovna ten, co vyhrál první cenu, je nejjednodušší a nejlépe realizovatelný,“ říká Luděk Šimko, rýmařovský starosta.

Chodníky s brokátovým motivem na nejlepší cestě k realizaci. „Je to pro nás sladká odměna, ne finanční, ale zejména co se týká prestiže,“ uzavírá MgA. Jakub Gajda, Ph.D., pedagog na Katedře architektury Fakulty stavební VŠB-TUO.

Vloženo: 11. 7. 2019