Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2022!

Šest rychlých s personalistou

Šest rychlých s personalistou
Alena Stešnerová ze Stora Enso

Pro Stora Enso je důležitý přístup, nebát se, ale také nepodcenit přípravu

Hlavním cílem finsko-švédské firmy Stora Enso je nahrazení plastů produkty z obnovitelných materiálů. V Ostravě provozuje IT&Digi centrum, ve kterém vyvíjí, podporuje a nabízí inovativní IT řešení pro celou společnost. Součástí ostravské pobočky je také Finanční centrum pro jednu z našich divizí. V moderním prostředí „zelené“ firmy tak v našem městě může najít uplatnění poměrně široké spektrum absolventů.

Alena Stešnerová pracuje pro Stora Enso už od roku 2007. Začínala jako asistentka, po roce se z ní stala HR specialistka a o několik let později postoupila na pozici HR Partnera. Ve své práci se soustředí hlavně na nábor, talent development a kariérní plán pro zaměstnance. Od roku 2017 byla po dobu dvou let také Site managerem pro ostravskou pobočku. Podle ní představovaly obě pracovní pozice skvělou kombinaci. Byla díky tomu blíže lidem a společně s nimi pak pracovala na lepším pracovním prostředí pro ostatní kolegy ve Stora Enso. V současné době je HR Business Partnerem pro celou IT&Digi, jako člen IT&Digi Leadership teamu. V rámci seriálu Kariérního centra VŠB-TUO „Šest rychlých s personalistou“ jsme Aleně položili šest „plus jedna“ krátkých otázek, prostřednictvím kterých přiblíží profil ideálního uchazeče z pohledu Stora Enso.

Čím je podle vás firma Stora Enso výjimečná? Proč by si vás měl absolvent vybrat?

U nás jsou lidé prostě normální a přátelští. I když je občas třeba pořádně zabrat, zbývá nám čas a energie se zasmát a bavit se i o jiných věcech než jen o práci. Určitě na to má vliv, že jako společnost hodně dbáme na wellbeing a worklife balance, protože jenom lidi, kteří jsou v pohodě, jsou pak i v pohodě kolegové. Švédsko-finské vedení společnosti nám dalo plnou důvěru a je jenom na nás, jak s tím dál pracujeme. Je zde spousta prostoru se realizovat a rozvíjet. Navíc máme dost silnou myšlenku podnikání, a to nahrazení plastů produkty z obnovitelných materiálů, což člověka hned víc namotivuje. Je totiž součástí něčeho smysluplného.

Jaký je pro vaši společnost ideální absolvent – uchazeč o zaměstnání?

Je to člověk, který nám zapadne do týmu. Člověk, který se rád učí, nebojí se zeptat, je proaktivní, pomáhá ostatním a má nastavený přístup, že všechno se dá vyřešit. No, a samozřejmě by měl umět anglicky a znát alespoň základy oboru či zaměření, do kterého se k nám hlásí, ať je na čem stavět.

Co vnímáte jako silné a slabé stránky současných absolventů univerzit?

Vždy říkám, že je skvělé, jak mají naši studenti a absolventi čerstvé mozky s novými nápady. Kolik energie v sobě mají. Je zajímavé sledovat naše trainee. Jak nám ve firmě rostou a také, jaký čerstvý vítr přinášejí. Na druhou stranu mají někteří ze začátku velká očekávání, ale všechno chce svůj čas. Pokud při studiu nepracovali, je pak pro ně těžké naskočit do plné pracovní rychlosti. Nám se osvědčilo zaměstnávat studenty po dobu studia a pak jim, po ukončení školy, nabídnout práci na plný úvazek. Dalo by se to nazvat win-win řešením pro všechny zúčastněné.

Mohou pro hladší vstup na trh práce udělat něco sami studenti?

Určitě, a těch věcí je více. V prvé řadě se dobře připravit a nebát se zkoušet, ptát a dělat chyby. Praxe při studiu se počítá a sami z ní pak budou hodně těžit. Každopádně se hodí i nepodcenit angličtinu a další jazyky! A pro první půlrok je důležité se připravit na hromadu nových informací a obrnit se dávkou trpělivosti. Samo a hned to totiž nepůjde.

Trochu odbočíme. Pamatujete si, jaký největší „bizár“ jste u pohovoru zažila?

Kandidát nám jeden den zaslal své CV a hned druhý den se nám najednou objevil na recepci se slovy: „Tak jsem tady na ten pohovor, zavolejte mi paní personalistku…“

Aleno, máte na závěr pro naše studenty a absolventy nějaký vzkaz?

Hlavně se nebojte, zkusit se má všechno. Pokud chcete pracovat pro super firmu, kde vás budou brát jako člověka a partnera, poslouchat vaše názory, budou vás podporovat v růstu, pak se klidně zastavte na kafe a pohovor.

A na úplný závěr. Covid-19 si žádá přidat k 6 rychlým ještě jednu sedmou. Co  studenti a absolventi v době „pocovidové“?

Kvůli Covidu-19 i Stora Enso musela přijmout několik opatření a jedním z nich je i pozastavený nábor full-time pozic, ale paradoxně studentské pozice jsou jediné, které v dnešní době můžeme otevírat, tudíž šikovní studenti mají u nás dveře stále otevřené. IT je navíc v této době velmi důležité, protože většina našich kolegů v rámci celé Stora Enso pracuje vzdáleně z domu. Aplikace a IT komunikační kanály je více než kdy jindy potřeba spravovat a neustále zdokonalovat, takže věřím, že naše týmy budeme brzy rozšiřovat i o absolventy.

 

Facebook Stora Enso

Vloženo: 1. 4. 2021
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9730 - Kariérní centrum
Zpět