Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

ŠKODA AUTO otevírá AIM.Lab ve spolupráci s VŠB-Technickou univerzitou Ostrava

ŠKODA AUTO otevírá AIM.Lab ve spolupráci s VŠB-Technickou univerzitou Ostrava
ŠKODA AUTO spouští ve spolupráci s Vysokou školou báňskou - Technickou univerzitou Ostrava laboratoř AIM.Lab. Značka AIM.Lab znamená Artificial Intelligence in Manufacturing Lab (Laboratoř umělé inteligence ve výrobě).

›  Laboratoř umělé inteligence představuje unikátní projekt v českém automobilovém průmyslu.

›  Pokračování úspěšné spolupráce mezi ŠKODA AUTO a VŠB-TUO

›  Propojení teorie a praxe posiluje pozici a konkurenceschopnost automobilového průmyslu v České republice

ŠKODA AUTO spouští ve spolupráci s Vysokou školou báňskou - Technickou univerzitou Ostrava laboratoř AIM.Lab. Značka AIM.Lab znamená Artificial Intelligence in Manufacturing Lab (Laboratoř umělé inteligence ve výrobě). Tato iniciativa je první svého druhu v automobilovém průmyslu. Laboratoř, která se nachází v kampusu VŠB-TUO, bude sloužit ke spolupráci mezi univerzitou a českou automobilkou. Zaměřuje se na tři hlavní oblasti: analýza dat, aplikace strojového učení a umělé inteligence a problematika optimalizace v průmyslové praxi.

Michael Oeljeklaus, člen představenstva společnosti ŠKODA AUTO za oblast výroby a logistiky, zdůrazňuje: "Spolupráce mezi společností ŠKODA AUTO a VŠB-Technickou univerzitou Ostrava je oboustranně přínosná: Spojujeme teorii s praxí a vytváříme konkrétní přidanou hodnotu v oblasti umělé inteligence - pro nás jako automobilku i pro studenty, kteří získávají praktické zkušenosti. Jsem přesvědčen, že nová laboratoř AIM.Lab dále posílí Českou republiku jako centrum automobilového průmyslu a zajistí jí budoucnost.“

 Profesor Václav Snášel, rektor VŠB - Technické univerzity Ostrava, vysvětluje: "Umělá inteligence hraje stále významnější roli - nejen pro koncového uživatele, ale zejména v průmyslové výrobě. Proto budeme infrastrukturu AIM.Lab intenzivně využívat pro výuku a vývoj v oblasti průmyslové datové analytiky. Budou zde probíhat kurzy pro bakalářské a magisterské studijní programy a od roku 2022 plánujeme také výuku nového doktorského programu se zaměřením na datovou analytiku. Pro naše studenty jsou poznatky z praxe nezbytným základem pro provádění cíleného výzkumu."

 Dr. Michael Oeljeklaus, člen představenstva společnosti ŠKODA AUTO za oblast výroby a logistiky, a Prof. Dr. Václav Snášel, rektor VŠB-TUO u experimentálních vozů "Follow the Vehicle". Technologie je založena na principu "dvě vozidla, jeden řidič". První vozidlo je řízeno řidičem a určuje mj. trasu, rychlost a jízdní pruh. Autonomní vozidlo jej následuje.

Iniciativa AIM.Lab je v automobilovém průmyslu unikátní, nicméně není to první spolupráce mezi ŠKODA AUTO a VŠB-TUO. Projekt vznikl na základě několikaleté úspěšné spolupráce mezi Oddělením digitalizace a průmyslu 4.0 ŠKODA AUTO a Fakultou elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO v rámci programu ŠKODA AUTO Talent pro doktorandy. Díky poznání výrobního prostředí jsou nyní studenti připraveni řešit problémy v kontextu průmyslové praxe, o čemž svědčí i dosavadní úspěšné společné projekty. Automobilky a univerzita připravují další projekty spolupráce v laboratoři AIM.Lab, které budou výrazně podporovat výuku zaměřenou na praxi. Plán zahrnuje také propojení s dalšími průmyslovými partnery a spolupráci s institucemi, jako je IT iniciativa Czechitas, která posiluje vzdělávání žen v oblasti IT.

ŠKODA AUTO s touto fakultou úspěšně spolupracovala i v minulosti. Automobilka a univerzita například od podzimu 2019 spolupracují na nových technologiích v oblasti asistenčních systémů. V rámci projektu Národního centra kompetence - Kybernetika a umělá inteligence (TA ČR) vyvíjí nový asistenční systém "Follow the Vehicle". Cílem je autonomní jízda v konvoji založená na principu "dvě vozidla, jeden řidič". Vozidlo vpředu - řízené člověkem - určuje trasu, rychlost, jízdní pruh a další parametry. Údaje o pohybech volantu, zrychlení a zpomalení jsou bezdrátově přenášeny do autonomně řízeného zadního vozidla, které je následuje ve vzdálenosti až deseti metrů.

 

ŠKODA AUTO podporou vysokých škol v České republice přispívá ke splnění své společenské odpovědnosti. V celé České republice, ale i v zahraničí společnost podporuje 20 vysokých škol, například poskytováním vozidel nebo komponentů pro studijní a výzkumné účely. Společnost nabízí také podporu v podobě odborných stáží pro studenty, mezinárodního trainee programu se stážemi v zahraničí a rozvojového a talentového programu pro doktorandy (více informací v sekci ŠKODA Kariéra/ Postgraduální studenti).

 

V rámci své strategie NEXT LEVEL - ŠKODA 2030 si společnost stanovila cíl vytvořit z České republiky centrum elektromobility. Na začátku příštího roku bude v Mladé Boleslavi zahájena také výroba bateriových systémů pro vozy ENYAQ iV. Kromě toho česká automobilka spolupracuje s partnery na vytvoření stabilního hodnotového řetězce dodavatelské struktury pro elektromobilitu.

 

 

Vloženo: 7. 9. 2021
Kategorie:  Tiskové zprávy
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět