Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 30. 12. 2022!

Workshop CEET přispěl k vzájemné informovanosti i hledání spolupráce

Workshop CEET přispěl k vzájemné informovanosti i hledání spolupráce
Představení jednotlivých vědeckých center, laboratoří, jejich výzkumných směrů i dosavadních výsledků, ale také oslava blížícího se ročního výročí vzniku pořádající instituce byly hlavní cíle Workshopu Centra energetických a environmentálních studií (CEET) VŠB-TUO, který se uskutečnil 16. prosince. Kvůli pandemii covid-19 téměř dvě stovky účastníků sledovaly prezentace v online prostředí.

První narozeniny CEET oslaví 1. ledna příštího roku. Bilancovat dosavadní výsledky se ale jeho zaměstnanci rozhodli již v předvánočním čase právě workshopem. „Je to taková oslava našeho společného fungování. Smyslem akce je informovat se navzájem o dění uplynulých měsíců, ale také o směřování CEET v budoucnu. Bohužel se nám nepovedlo naplnit další z cílů, jímž mělo být neformální setkání  našich pracovníků, při němž bychom se vzájemně lépe poznali,“ uvedl v úvodu ředitel CEET Stanislav Mišák.

CEET vzniklo splynutím vysokoškolských ústavů - Centra nanotechnologií, Výzkumného energetického centra, Centra ENET a Institutu environmentálních technologií. V současné době má 430 zaměstnanců.

Myšlenka byla postavena na velmi dobré spolupráci, kterou centra před splynutím měla. Nejednalo se však o pouhé spojení čtyř institucí. Naprosto přesně jsme vyprofilovali směřování vysokoškolského ústavu a vytyčili jednotlivá výzkumná témata. Řekli jsme si, že spolu chceme fungovat, sdílet experty a techniku, kterou tady máme, a řešit globální cíl, kterým je zelená tranzice. Naším úkolem je vytvořit metody a technologie pro to, aby se Česká republika i Evropa přesunuly z doby uhelné přes dobu post uhelnou až do období nízkouhlíkové energetiky,“ doplnil Mišák. 

Jednotlivá vědecká centra, jejich historii, uplynulé výsledky, zahájené výzkumy i plány do budoucna včetně investičních akcí představili jejich ředitelky a ředitelé  - Daniela Plachá (Centrum nanotechnologií), Lucie Obalová (Institut environmentálních technologií), Stanislav Mišák (Centrum ENET) a Tadeáš Ochodek (Výzkumné energetické centrum). Jak vyplynulo z jejich prezentací, hlavní vědecký zájem CEET je zaměřen na materiály pro energetiku, technologie pro životní prostředí, přípravu alternativních paliv, posuzování životního prostředí nebo transformaci řízení energie. V odpoledním bloku představili svoji práci zástupci jednotlivých laboratoří. Podobné prezentace by se v budoucnu měly konat pravidelně, neboť mohou přispět k utužení vzájemné spolupráce v rámci CEET i nacházení vzájemných průniků a tedy i možností spolupráce.

Text: Martina Šaradínová, PR specialista pro VaV
Foto: Tomáš Sláma, Tereza Bílková

Vloženo: 17. 12. 2021
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9390 - Centrum energetických a environmentálních technologií
Zpět