Dobré zprávy z Univerzitního muzea: Fakulta stavební má opravený reliéf

Na Fakultě stavební opravili reliéf, který zdobí stěnu atria budovy od roku 1975.

Keramický reliéf Svět dětí (Strom) zdobí od roku 1975 stěnu atria budovy, kde dnes sídlí Fakulta stavební. Vytvořila ho opavská akademická sochařka Jana Chrásková jako svoji první monumentální realizaci do architektury. Reliéf byl v atriu dlouho pozapomenutý, před lety byly dokonce odstraněny tři keramické plastiky, které byly původně jeho součástí. Umělecké dílo dlouho zakrývala bujná zeleň a rozrůstající se břečťan začal jednotlivé části prorůstat a poškozovat. V letošním roce se autorka ke svému dílu po čtyřiceti šesti letech vrátila, aby provedla jeho odbornou opravu. Zachované odpadlé části keramička přilepila na původní místo a chybějící díly znovu vymodelovala. Na opravě pracovala několik týdnů společně se svým manželem sochařem Pavlem Chráskou.

Obnovený reliéf jsme slavnostně převzali v úterý 30. listopadu za přítomnosti výtvarníků manželů Chráskových, předsedy Muzejní rady prorektora pro rozvoj doc. Františka Kudy a proděkanky pro rozvoj FAST dr. Kristýny Vavrušové.

Oprava reliéfu je jednou z aktivit Univerzitního muzea na VŠB-TUO, které bylo založeno právě před rokem s cílem pečovat o univerzitní uměleckou sbírku. Úspěšná obnova reliéfu se tak zároveň stala radostnou oslavou prvních narozenin našeho muzea. Všem příznivcům Univerzitního muzea přejeme krásné Vánoce a v příštím roce mnoho inspirativních uměleckých zážitků.

Text: Doc. Ing. arch. Eva Špačková, Ph.D.

Vloženo: 21. 12. 2021