Platnost příspěvku skončila 30. 4. 2023!

Martin Golasowski z IT4Innovations se umístil na třetím místě v Joseph Fourier Prize for Computer Sciences

V letošním ročníku Cen Josepha Fouriera se v kategorii počítačových věd na třetím místě umístil Ing. Martin Golasowski, Ph.D., který uspěl s inteligentní navigační službou, jež pomocí superpočítačů optimalizuje dopravu.

Služba zjednodušeně řeší, jak dostat vozidla, která se pohybují v dopravní síti, z místa A do místa B bez dopravních kolon. „Algoritmus pravděpodobnostního routingu je optimalizovaný pro superpočítače, a rovněž je dostupný v online navigační službě, která umožňuje jeho použití například v navigačních aplikacích nebo v logistických systémech,“ přibližuje Martin Golasowski. Díky algoritmu pak navigační služba nabízí svému uživateli optimalizované trasy, které berou v potaz nejen čas výjezdu, ale i další faktory, jako například aktuální rychlost na daném úseku v čase či nehodovost nebo uzavírky. Algoritmus tak vybírá trasy, které umožňují co nejplynulejší průjezd dopravní sítí.

Úspěch v soutěži Martina potěšil, znamená pro něj motivaci k další práci. „Ta už se ale netýká navigačních služeb, věnuji se zejména platformě HPC a Cloud, inovativním technologiím v oblasti ukládání dat a spouštění komplexních vědeckých a inženýrských úloh na nejvýkonnějších výpočetních prostředcích,“ vysvětluje mladý vědec, který na VŠB – Technické univerzitě Ostrava vystudoval Fakultu elektrotechniky a informatiky a už v rámci navazujícího magisterského studia se dostal na IT4Innovations národní superpočítačové centrum, kde psal svou dizertační práci. V IT4Innovations ho nejvíce baví mezinárodní spolupráce a samozřejmě superpočítače. „Líbí se mi ten technologický pokrok, který stále a stále zaznamenávám. Moje práce mě baví i proto, že díky němu mohu pomáhat, a to například průmyslu,“ dodává Martin Golasowski.

Cenám Josepha Fouriera předsedal Jean-Marie Lehn, který je nositelem Nobelovy ceny za chemii, spolu s Alexisem Dutertrem, francouzským velvyslancem. Soutěže se zúčastnilo celkem 71 uchazečů mladších 33 let. Soutěžící nominovaly vysoké školy nebo Akademie věd na základě kvality jejich výzkumné práce v rámci doktorského studia. O výsledcích rozhodovalo 7 komisí složených ze 49 českých a francouzských profesorů a vědců. Ceny Joseph Fourier za nejlepší výzkumné práce z oblasti počítačových věd, které se letos udělovaly již po jedenácté, pořádá společnost Atos ve spolupráci s francouzským velvyslanectvím v Praze.

Text: redakce

Foto: Tomáš Sláma, AVS