Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 28. 2. 2023!

„Věřím, že si akci užili hráči i diváci obou týmů,“ říká hlavní trenér hokejového týmu VŠB-TUO

„Věřím, že si akci užili hráči i diváci obou týmů,“ říká hlavní trenér hokejového týmu VŠB-TUO
Roman Vala dovedl jako hlavní trenér tým VŠB – Technické univerzity Ostrava v rámci Ostravského hokejového derby k vítězství nad Ostravskou univerzitou 3:0. VŠB-TUO si výhru připsala již pošesté.

Jaká byla příprava týmu na studenty nejoblíbenější akci semestru? Odpovíme v rozhovoru.

Jak jste se dostal k pozici hlavního trenéra týmu VŠB-TUO v rámci Ostravského hokejového derby?

Jmenování či nominování mi bylo oznámeno na poradě institutu cca měsíc před letošním derby. Pokud vím, bylo to po vzájemné dohodě vedení institutu a organizátorů derby.

Sledoval jste kluky od samotného začátku, tedy od roku 2013?

Jak jsem řekl před chvílí, jako hlavní trenér jsem měl letos premiéru, nicméně v roce 2017 a v roce 2019 jsem pomáhal jako asistent předchozímu hlavnímu trenérovi. V roce 2013 jsem ještě na VŠB-TUO nepracoval a na derby jsem chodíval pouze jako divák.

Jak hodnotíte přípravu na zápas a jak samotný zápas? 

Jelikož jsem se jmenování hlavním trenérem dozvěděl pár týdnů před derby, byla příprava z mého pohledu hektická a utekla strašně rychle. I hráčům jsem dopředu řekl, že zejména v samotném utkání to nemůže sám stíhat jeden člověk, takže jsem se rozhodl oslovit opravdové odborníky z hokeje…. Na posledním tréninku pak pro hráče naší univerzity čekalo překvapení v podobě bývalého dlouholetého hráče NHL a juniorského mistra světa z roku 2001 Rostislava Klesly, který přišel podpořit naše studenty, a především vedl trénink.  Chtěl jsem pro hráče vytvořit, pokud možno co nejlepší podmínky na přípravu a myslím, že jim předal cenné rady.  Na samotném derby jsme byli čtyři trenéři. Já jako zodpovědná osoba, obranu měl na starosti trenér z nejvyšší trenérskou licenci v hokeji Petr Tomis, útok Jan Štindl, bývalý student a hráč, a k tomu zmiňovaný mentor Rostislav Klesla. Před derby měl každý své povinnosti, bylo nereálné se sejít všichni na tréninku, a tak jsme museli výběr hráčů a přípravy řešit přes telefon. Před samotným utkáním jsme si pak všichni sedli a domluvili se na základních věcech, které jsme pak hráčů řekli.

Jak se vám z pozice trenéra líbila atmosféra na hokeji?

Každý z trenérů jsme měli nějaké úkoly a soustředili se na samotnou hru. Přiznávám, že jsem moc nesledoval, co vše se děje na tribunách, nicméně tu skvělou atmosféru vnímal každý. Věřím, že si akci užili hráči i diváci obou týmů, všem patří velký dík.

Jak kluky do týmu vybíráte? Jak dlouho se na zápas s Ostravskou univerzitou připravujete? Jak vaši přípravu ovlivnil covid?

Odpověď na tuto otázku bude asi obsáhlejší. Loňské derby se nekonalo ze známých důvodů, musel jsem tedy začít zjišťovat, kolik bývalých hráčů stále studuje. Poté shánět kontakty na nové studenty, kteří hrají hokej a poté je oslovit, zda jsou zdraví a mají zájem reprezentovat naši univerzitu. K tomu se někteří hlásili sami například přes emaily a celkově se jednalo o cca 37 hráčů. Po každém tréninku jsme postupně zužovali soupisku a na posledním tréninku už byli nominovaní a snažili jsme se nacvičit pár základních věcí na utkání. Jsem otevřený i názorům ostatních, tj. trenérů ale i služebně starších hráčů. Někteří z nich studují už i doktoráty, byli skvělí hráči v mládežnických kategoriích, mají zkušenosti a nadhled. Zohlednil jsem i jejich názory a připomínky. V hokeji jsem se i dříve nějakým způsobem pohyboval a některé z nich jsem poznal ještě jako skvělé hráče v juniorce a je zajímavé vidět, jak se názorově a lidsky v životě posunuli. Rychle jsme našli společnou řeč, nejen tím si získali moji plnou důvěru a tímto jim děkuji za pomoc. Informace o dalších hlavně nových hráčích jsem získával telefonicky od jejich trenérů i jejich spoluhráčů. Letos se asi poprvé stalo, že nebyli nominováni hráči z vyšších soutěží na úkor hráčů, kteří hrají nižší soutěž, ale hrají hodně minut a jsou bojovníci, kteří byli ochotni se podřídit „týmu“. Příprava na utkání trvala cca 3 týdny, jak již jsem zmínil. Covid ovlivnil spíše „nominaci“ než samotnou přípravu, všichni museli dodržovat pravidla nastavená v danou chvíli.

Pokud by se někdo ze studentů chtěl přidat do týmu, co pro to musí udělat? Jak hráče do týmu VŠB-TUO vybíráte?

Každý hráč mi může napsat email, kde napíše, za koho hraje, jakou soutěž apod. Nebo se zajímat o hraní za společný univerzitní tým BO Ostrava a hned o něm budou vědět kluci z týmu. Tím, že se loni nehrálo a byl jsem „nový“ trenér, tak letos dostali šanci i studenti, kteří již nehrají hokej aktivně. Letos se naopak nedostalo na některé hráče z týmů 2. ligy, kteří jsou na soupisce, ale moc nehrají. Věřím, že příští rok budou více hrát v klubu a derby si užijí taky. Mojí snahou je a bude vybrat nejlepší tým pro derby, možná ne nejlepší hráče ve smyslu dovedností (tj. soubor individualit), ale vybrat nejlepší hráče pro TÝM, který má uspět. Před pár lety hráli derby i hráči, kteří už hokej už aktivně nehráli, ale vidím obrovský posun v kvalitě nominovaných hráčů a s tím souvisí i rostoucí úroveň samotné hry v jednotlivých ročnících.

Jaká byla vaše cesta k univerzitnímu hokeji?

Už jako mladý jsem chodil na každý hokej extraligy v rodném městě a byl věrný fanoušek týmu, ale i pěkného hokeje obecně. Po studiích jsem se nějakým způsobem kolem hokeje opět pohyboval a poznal se osobně s opravdovými odborníky. Někteří z nich v současné době trénují na nejvyšší úrovni, díky nim jsem se i já posunul a získal spousty informací a zkušeností. Naše spolupráce vyústila i ve společné odborné publikace z oblasti hokeje. Díky tomu se na lavičce VŠB-TUO letos objevil například i Rostislav Klesla. Kdo se orientuje v hokeji, tak musí uznat, že derby z pohledu naší univerzity tímto mělo pro hráče i diváky úplně jinou úroveň.

Zvládají nově příchozí hráči nahradit ty odcházející?

Těžká otázka a nerad bych se pouštěl do složitějších debat. Z mého pohledu neřeším nováčka nebo zkušeného či služebně staršího hráče. Sám nemám rád řeči „nová doba, nedostal jsem šanci“ apod. Na druhou stranu, všichni hráči měli cca stejný čas na ledě a stále se prosazují „starší“ hráči. Derby není výjimka a obecně je k zamyšlení, proč jsou mnohdy starší hráči prospěšnější pro tým než ti mladší, kteří jsou rychlejší a silnější? Budu rád za každého dobrého hráče-studenta bez rozdílu věku.

Jak svého soupeře z centra Ostravy hodnotíte?

Podle mě se úroveň obou týmů opravdu zvedá a vybírat hráče je, a hlavně bude stále těžší. Proto i výsledky již nejsou 6:3 a nepadá 7-9 gólů. Už nehrají bývalí hráči či „hobbíci“, ale hrají hráči, kteří pravidelně hrají ve svých klubech, nedělají tolik chyb a není tolik šancí pro soupeře. Samotnou kapitolou jsou brankáři. Letos byli, zaslouženě oba dva, vyhlášeni nejlepšími hráči utkání. Klobouk dolů před oběma týmy, byl to skvělý hokej s minimem chyb na obou stranách, bohužel pro diváky s málo vstřelenými góly, ale z mého pohledu to byl pěkný hokej. Chtěl bych ještě jednou poděkovat všem hráčům i kolegům trenérům za vše spojené s derby, doufám, že si akci užili a za rok vše zopakujeme (včetně výsledku).

Text: Ing. Barbora Urbanovská, redaktorka útvaru Vztahy s veřejností

Foto: archiv ITVS

Vloženo: 6. 1. 2022
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět