Platnost příspěvku skončila 14. 2. 2023!

Strojaři vyzývají: daruj krev, zachráníš život

Fakulta strojní VŠB-TUO odstartovala Krevní výzvu a nabádá všechny studenty a zaměstnance, kterým nebrání zdravotní indispozice, aby šli darovat krev a pomohli doplnit její zásoby v nemocnicích.

Krevní výzva fakulty potrvá dva měsíce – od 14. února do 14. dubna. V tomto období se mohou dobrovolníci objednat k darování krve nebo krevní plazmy v Krevním centru Fakultní nemocnice Ostrava.

Nemocnicím chybí zásoby krve a vleklá pandemie koronaviru covid-19 tento problém ještě prohloubila. Krve je v nemocnicích žalostně málo a jedním ze způsobů, jak je doplnit, je zmobilizovat mladé prvodárce, kterých jsou v prostředí nedalekého kampusu stovky. Děkan Fakulty strojní VŠB-TUO proto vyzývá každého, komu v tom nebrání zdravotní komplikace, aby krev daroval. „Je to skutečně závažné, zásob krve v nemocnicích ubývá. Přitom je to jeden z nejjednodušších, nejrychlejších a takřka bezbolestných způsobů, jak pomoci druhému člověku,“ říká profesor Robert Čep.

Dobrovolníci mohou pomoci dvěma druhy odběrů:

Odběr plné krve – odebírá se obvykle 470 ml do plastového vaku a trvá méně než 10 minut. Odběru se nemusíte bát, odebraný objem krve se vám nahradí během několika hodin, plazmatické bílkoviny a krevní destičky během několika týdnů, červené krvinky během 2-3 týdnů. Darování krve je omezeno – pro muže na 4 odběry ročně, pro ženy na 3 odběry ročně.

Odběr plazmy – odebírá se pomocí speciálních přístrojů, které oddělují plazmu od krvinek. Odběr trvá 45 až 90 minut a méně zatěžuje organismus. Ani tohoto odběru se nemusíte bát, v průběhu procesu se vám krvinky vrací do krevního oběhu spolu s fyziologickým roztokem a protisrážlivým prostředkem. Během roku nesmí být odebráno více než 25 litrů plazmy, před jejím prvním odběrem musíte absolvovat jeden čestný odběr krve.

Autor: Mgr. Lada Poštulková, koordinátorka PR Fakulty strojní VŠB-TUO

Vloženo: 14. 2. 2022