Platnost příspěvku skončila 29. 2. 2024!

Univerzitní futsalová liga zná svého vítěze: stal se jím tým z VŠB-TUO

Pohár za celkové vítězství v premiérovém ročníku Univerzitní futsalové ligy putoval na VŠB-TUO. Naši hráči si pod stromeček nadělili vítězství nad týmem Masarykovy univerzity. Jak se připravovali na jednotlivé zápasy, který soupeř byl nejtěžší a co bylo největší motivací vyhrát?

Odpovídali trenér družstva Mgr. Martin Kapsa a kapitán týmu Daniel Uher. Děkujeme za vynikající reprezentaci.

Jak jste spokojeni s výkonem týmu v Univerzitní futsalové lize?

Martin Kapsa (M. K.): Spokojeni určitě nakonec jsme, i když před začátkem soutěže jsem pořádně nevěděl, kvůli pandemii, s kým budu hrát. Dva roky se v podstatě nehrálo, mezitím spousta kluků dostudovalo. Museli jsme vybudovat nový tým, složený převážně ze studentů prvního ročníku.

Daniel Uher (D. U.): S týmovým výkonem jsme byli po celou dobu trvání UFL velice spokojení. Samozřejmě se v každém utkání nějaká ta chybička našla, ale tím, jak všichni kluci bojovali jeden za druhého, se každým zápasem týmový výkon jen zlepšoval. Důležitým faktorem byla i týmová chemie, která fungovala naprosto perfektně.

Jak jste se na jednotlivé zápasy připravovali?

D. U.: Před jednotlivými zápasy jsme se pravidelně scházeli na trénincích, kde jsme se po taktické stránce snažili na soupeře připravit.

M. K.: Začali jsme trénovat krátce po zahájení zimního semestru, a jelikož je futsal dost specifický sport, který nemá mládež, a který hrají fotbalisti v zimní přestávce, bylo třeba, aby se ho kluci naučili hrát.

Jak tedy probíhaly tréninky?

D. U.: Na trénincích jsme se scházeli jednou týdně, cvičili jsme různé herní situace, které mohou v utkání nastat, aby nás nic zásadně nepřekvapilo, a abychom si s tím dokázali poradit.

M. K.: Na trénink jsem si pozval nejlepší studenty z prvních ročníků a následně je učil futsal, hlavně taktiku a pohyb v hale. Naučili se, jak mají bránit, jak si přebírat hráče, jak mají útočit. A jak říká Daniel, naučili se zahrávat standartní situace. Chtěl jsem, aby všechno, co se naučili, využívali v zápase. Od prvního utkání ve Zlíně do finále v Brně udělali všichni obrovský posun.

„Od prvního utkání ve Zlíně do finále v Brně udělali všichni obrovský posun.“

Který soupeř byl z vašeho pohledu nejtěžší?

M. K.: Nejtěžším soupeřem ve skupině byla Ostravská univerzita, se kterou jsme remizovali 4:4, hrálo se hodně ofenzivně. Těžké bylo i finále s Masarykovou univerzitou, kde jsme museli dobývat soupeřovu branku. Hráči MUNI dobře bránili.

D. U.: Myslím si, že jsme si prošli nejtěžší skupinou, kterou UFL nabízela, krom už zmíněné OU nás čekal také tým UPOL. Byly dobře připraveny, někteří jejich hráči měli výborné individuální schopnosti. Každopádně, nejtěžším zápasem, a to jak po fyzické, tak i psychické stránce, pro mě bylo finále s MUNI.

Dane, dá se skloubit studium s takovouto soutěží?

D. U.: Tím že se hrálo ve všední dny, nebylo asi pro všechny kluky úplně nejjednodušší skloubit studium a futsal, ale nakonec jsme vždy na zápasy odjížděli skoro v neměnné sestavě.

M. K.: Všechno jde, ale když začalo play-off, cestovali jsme po republice, kluky jsem omlouval z výuky. Doufám ale, že vedení soutěže na příští ročník změní systém. Priorita pro všechny studenty je totiž studium.

Chyběly v České republice univerzitní ligy?

M. K.: Za mě jednoznačně chyběly. Studenti mají velkou motivaci je hrát.

D. U..: Souhlasím. Škoda jen, že tyto soutěže nejsou hojněji navštěvovány fanoušky, protože by si to určitě zasloužily. Fanoušci by vytvořili atmosféru, ve které by si chtěl zahrát každý.

„Fanoušci by vytvořili atmosféru, ve které by si chtěl zahrát každý.“

Co pro vás bylo největší motivací vyhrát? Chystáte se už na obhajobu titulu v další sezoně?

D. U.:  Největší motivací pro nás bylo, že se jednalo o první ročník. Nikdo před námi tuto soutěž nevyhrál. Takže jsme velice rádi, že jsme právě my těmi prvními vítězi.

M. K.: Je to významná trofej a věřím, že na UFL budou vzpomínat ještě po letech, kdy už na VŠB-TUO studovat nebudou.

D. U.: Na další sezonu se ještě nepřipravujeme, ale rozhodně chceme titul obhájit.

Text: redakce

Foto: archiv ITVS