Platnost příspěvku skončila 29. 2. 2024!

Tapiserie nebo gobelín? Víte, jaký je rozdíl?

V říjnu loňského roku získala univerzita tapiserii s názvem „Průmyslová krajina“, kterou vytvořil Jan Timotheus Strýček.

Sbírka Univerzitního muzea se tak obohatila o velmi působivé, abstraktní umělecké dílo s motivy hutnictví, hornictví a geologie, které znázorňuje propojení průmyslu a krajiny. Původně tato tapiserie vznikla v roce 1982 pro orlovskou obřadní síň. Město ji dlouhodobě VŠB-TUO zapůjčilo.

Autorem tapiserie, která nyní zdobí Zasedací místnost rektora D 206, je výtvarník Jan T. Strýček, v současné době ředitel Moravské gobelínové manufaktury ve Valašském Meziříčí. Ta navazuje na dlouholetou tradici výroby tapiserií v českých zemích, která je datována do r. 1898. Tehdy malíř Rudolf Schlattauer založil první dílnu v Zašové a po 10 letech se přesunula o pár kilometrů dál do dnešního sídla gobelínky. Mezi nejslavnější díla, která zde vznikla, patří opona Národního divadla v Praze.

Co se názvosloví týče, je rozdíl mezi gobelínem a tapiserií. Každý gobelín je tapiserie, nicméně každá tapiserie není gobelín. Tapiserie je jakékoliv dílo z textilu, tedy i textilní koláž, které může mít plastické prvky. Gobelín je hladký, přepisuje malbu, a označuje zejména díla utkána v královských pařížských manufakturách Les Gobelins, které vznikly r. 1664 pod patronací krále Ludvíka XIV. Pouze díla, která vznikla v těchto manufakturách se smí nazývat „Gobelíny“.

Historie ovšem sahá ještě dál. Umění tapiserie je staré zhruba 4000 let. První zmínky pochází z Orientu a starého Egypta. Arabové jej následně přinesli na Pyrenejský poloostrov, odkud se přibližně v 9. století dostalo až na území Francie. Nejstarší evropská tapiserie však byla utkána až ve století 11. v Kolíně nad Rýnem. Skutečný rozkvět tohoto umění nastal ve 14. století na území Paříže.

Text: Bc. Lukáš Janečka

Foto: Ing. Petr Havlíček