Platnost příspěvku skončila 31. 3. 2024!

Studenti VŠB-TUO se ve velkém zapojili do pomoci Ukrajině

Těžko byste v České republice hledali někoho, kdo není šokován agresí Ruska vůči Ukrajině. Situace zaskočila i studenty VŠB – Technické univerzity Ostrava, kteří se ve velkém zapojili do pomoci ukrajinským uprchlíkům.

„Doufáme, že vše brzy skončí bez velkých ztrát na životech,“ říká za studenty Eliška Veronika Tobolová, studentka třetího ročníku Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO, koordinátorka pomoci.

Univerzita má v řadách svých studentů a zaměstnanců nejen Ukrajince, ale i Rusy. „Ukrajinci mají velký strach o své rodiny, domovy a studium, stejně jako Rusové, kterým se nebudou vydávat nová víza, stará se budou kontrolovat a rušit. Studenti tak mají strach, jestli budou moci dokončit vysokou školu, nebo budou měsíc před státními závěrečnými zkouškami deportováni,“ vysvětluje studentka.

Do pomoci Ukrajině se zapojilo téměř 20 studentů, další pomáhali s vynášením věcí a jinými manuálními činnostmi. Na budově E uspořádala Eliška Veronika Tobolová sbírku jídla, trvanlivých potravin od veřejnosti a studentů vybrali téměř 80 kilogramů, jídlo dovezla i Potravinová banka Ostrava. Na Wattovu ulici však jídlo neputovalo. „Veškeré potraviny a hmotné dary našly téměř okamžitě využití na kolejích, jídlo se neustále snažíme doplňovat, jsme závislí na potravinové bance,“ přibližuje. Vybralo se také hodně oblečení. Studenti pomáhají také s administrativou – po příjezdu vyplňují ubytovací formuláře, vyřizují Wi-Fi připojení i následnou komunikaci přes online skupinu, která vznikla. „Do tří dnů od příjezdu musí Ukrajinci na cizineckou policii, aby se zde zaregistrovali a získali vízum. Poté zařizujeme zdravotní pojištění,“ říká studentka. Od prvního dne jim vše říkají ve dvou jazycích, aby si zvykli na přítomnost překladatelů a také na češtinu. „S dětmi se domluvíte celkem snadno, ty rozumí všemu, s dospělými je to složitější. Někdy ale stačí Google překladač,“ dodává. Studenti provádí uprchlíky po Porubě, aby věděli, kde se nachází autobusové a tramvajové zastávky a obchody s potravinami, oblečením. „Večer si s dospělými povídáme o práci v Česku, o tom, jak mají děti přihlásit do školy, jak si mají najít byt. Někteří z nich už opravdu chodí do práce.“

Za pomoci Městského úřadu Ostrava-Poruba, komunitního centra Všichni spolu, MŠMT a porubských základních škol budou otevřeny speciální přípravné třídy a školičky pro ukrajinské děti, aby se přirozeně adaptovaly na české děti a prostředí.

Děkujeme všem studentům, kteří se do pomoci zapojili.

Anketa: Jak vnímáte agresi Ruska vůči Ukrajině?

Fedor Bednik, Kazachstán

Jsem z Kazachstánu, ale válka na Ukrajině se mě také dotkla. Naše ekonomika začala upadat v návaznosti na ruskou ekonomiku a měnovou inflaci. Velmi to ovlivňuje můj život v ČR, protože jsem žil z peněz od mé rodiny. Kazachstán jako spřátelená země Ukrajiny a kroky Ruské federace samozřejmě nepodporuje. Žiji a studuji v Česku, mám mezi přáteli jak Rusy, tak i Ukrajince. Je srdcervoucí sledovat, jak se Ukrajinci bojí nejen o své rodiny, ale i přátele z Ruska, kteří jsou v neustálém stresu a cítí vinu, byť jen za to, kde se narodili.

Johana Chrapková, Česká republika

Válku považuji za nejhorší věc na světě, která se může lidem stát. Naštěstí ji znám pouze z vyprávění mé prababičky, která musela za druhé světové války před nacisty utéct z podkarpatské Rusi, a proto se i mně tato situace hluboce dotkla.

Sofia Kan, Ruská federace

Válka je smrt, strach, bolest a smutek. Nikdy by mě nenapadlo, že v naší civilizované společnosti opět nastane válečná doba. NO WAR!

Frants Piltser, Ukrajina

Jsem Ukrajinec a válku s Ruskem nemám moc rád. Je to náš bratrský národ, se kterým bychom se měli přátelit, ne se navzájem zabíjet. Máme velký strach o naše rodiny na Ukrajině, o náš domov a naši zemi, ale pokud to bude pokračovat, budeme muset jet na Ukrajinu a bránit naši vlast! Sláva Ukrajině!

Do pomoci Ukrajině se zapojili:

Tomáš Otipka: ředitel kolejí VŠB-TUO

Eliška Veronika Tobolová: FEI VŠB-TUO