Platnost příspěvku skončila 31. 3. 2023!

Aktivity VŠB-TUO v rámci pomoci osobám postiženým konfliktem na Ukrajině

Ke dni 7.3.2022.

1. Pomoc studentům a zaměstnancům univerzity

Univerzita ihned vyčlenila finanční prostředky na podporu studentů postižených konfliktem. V březnu 2022 bude ukrajinským studentům vyplaceno jednorázové stipendium ve výši 10 tis. Kč. Jde o nově vyhlášené stipendium VŠB-TUO, o které si musí studenti zažádat, nebude vypláceno plošně. Má řešit jejich finanční problémy způsobené válečným stavem např. nemožností využít účty zablokovaných bank, ztrátou finanční podpory od rodiny nebo jiného zdroje příjmů, zasláním prostředkům naopak rodině atd. Od dubna 2022 je v plánu, že se stipendium rozšíří i na další studenty z rusky hovořících zemí, kteří jsou postižení konfliktem. Administrace stipendií probíhá přes studijní oddělení fakult a ICP. MŠMT nyní vypsalo podporu pouze pro nové studenty z Ukrajiny.

Studentům i zaměstnancům byly nabídnuty služby univerzitního International Contact Pointu (ICP), který je schopný jim pomoci např. se zajištěním psychologa nebo koučky. ICP je možno kontaktovat v rámci úředních hodin osobně, telefonicky nebo kdykoliv e-mailem. ICP má funkci univerzitního Welcome centra a je na poskytování těchto služeb dlouhodobě připraveno.

Kariérní centrum VŠB-TUO navrhlo studentům brigády ze svého portálu. A oslovilo i své partnerské firmy, aby studentům byly zprostředkovány další možnosti brigád, aby mohli mít nové příležitosti k přivýdělku.

2. Finanční a materiální pomoc osobám postiženým konfliktem

Univerzita ihned po vypuknutí konfliktu zveřejnila informace k možnostem finanční i materiální pomoci přes ověřené instituce. Protože má být pomoc rychlá a efektivní, vlastní sbírky nepořádáme, ale přidali jsme se k hmotné sbírce Statutárního města Ostrava, které nás oslovilo.

V rámci spolupráce se zapojenými organizacemi probíhá ubytovávání uprchlíkům v části našich kolejí, která je k tomuto nyní vymezena. Jedná se nyní (7. 3. 2022) o cca. 60 osob, většinou žen a dětí různého věku. Počet poptávaných a obsazených míst se ale neustále mění. Kapacita těchto míst je ale nyní omezena, protože jsou naše porubské koleje využívány studenty, letní semestr normálně běží.

Univerzita nabídla další aktivity v rámci svých možností (např. doprava mikrobusy na úřady, sportovní vyžití v tělocvičně na kolejích přes ITVS, zapojení do kroužků). Momentálně jsou ale uprchlíci na kolejích nabídkami pomoci a aktivit přehlceni, stará se o ně Organizace pro podporu uprchlíků, Statutární město Ostrava, ÚMO Poruba a dobrovolníci i z řad našich studentů, na které jsme velice pyšní, že se takto sami aktivně zapojili.

3. Komunikace

Pro potřeby koordinace pomoci nabízené i požadované byl zřízen kontaktní e-mail pro dotazy (), a také web, kde jsou k tomuto tématu všechny informace pravidelně aktualizované v českém a anglickém jazyce.

Rektor univerzity se jasně vyjádřil hromadným e-mailem k odsouzení konfliktu, zároveň také vyzval všechny k tomu, aby se vůči ruským studentům chovali slušně. Toto bylo ještě preventivně podpořeno zvýšenou ostrahou na kolejích.

Vloženo: 7. 3. 2022