Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 3. 2023!

FIP Academy uspořádala druhý odborný seminář

FIP Academy uspořádala druhý odborný seminář
Série online seminářů FIP Academy má za sebou druhé pokračování. Ve čtvrtek 3. března se o své vědecké poznatky podělil Dieter Weise z Fraunhoferova institutu pro obráběcí stroje a technologii tváření (Fraunhofer IWU).

Dieter Weise, absolvent strojního inženýrství na Technické univerzitě v Chemnitzu, přednesl prezentaci s názvem Inkrementální tváření plechů - strategie pro malá množství. Jedná se o trojrozměrný proces tváření plechů, při kterém lze vyrábět širokou škálu výrobků s relativně nízkými náklady.

Hlavní nedostatky původních možností procesu, jako jsou omezené úhly tváření, extrémní ztenčení a nízká přesnost, byly z velké části překonány díky pokročilým technikám analýzy obrobku a zavedení inteligentních strategií dráhy nástroje. I když v těchto oblastech je stále prostor pro zlepšení, lze dnes demonstrovat příklady široké škály geometrií dílů s přesností v submilimetrovém rozsahu, což ilustruje lepší zvládnutí procesů ISF,“ uvedl Weise, podle nějž se tato technologie postupně stává životaschopnou pro průmyslové využití. Flexibilní povaha procesů ji předurčuje obzvláště pro výrobu malých sérií nebo dokonce unikátních tvarovaných plechových dílů

FIP Academy je jednou z aktivit Fraunhofer Innovation Platform for Applied Artificial Intelligence for Materials & Manufacturing at VSB – Technical University of Ostrava. Online semináře pořádá vždy první čtvrtek v měsíci. „Jsem rád, že jsem mohl v rámci FIP Academy přednášet. Věřím, že tyto semináře umožňují účastníkům nahlédnout do (zcela) odlišných oblastí výzkumu a snad povedou k novým projektům spolupráce. Mým záměrem bylo Informovat o ISF, vyvolat zájem o tuto technologii i podnítit spolupráci na jejím dalším rozvoji. Doufám, že se mi to podařilo,“ doplnil Weise.

Příští seminář se uskuteční 7. dubna. V případě jakýchkoli dotazů se lze obrátit na Kateřinu Angus (katerina.angus@vsb).

Text: Martina Šaradínová, PR specialista pro VaV
Foto: archiv Dietera Weiseho

Vloženo: 11. 3. 2022
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9320 - Řízení VaV + PhD Akademie
Zpět