Oddělení mezinárodních vztahů otevírá dveře do světa zahraničního studia

Studovat pěkně doma v teple na domácí univerzitě je sice fajn, ale co zkusit studium nebo stáž v zahraničí? Přináší to výhody, o kterých možná ani netušíte.

Vedení VŠB-TUO si uvědomuje, že zkušenost se studiem nebo stáží v zahraničí je podstatnou a nenahraditelnou součástí vzdělávacího procesu. Zároveň však dobře víme, že řadu studentů od výjezdů odrazují různé předsudky. Ztratím půl roku studia, přijdu o kamarády, je to drahé, neumím pořádně jazyk… to jsou jen některé z důvodů, které studentům brání v odhodlání vyjet na pobyt nebo stáž.

Pro všechny, kteří ale nakonec najdou odvahu a vyjedou, znamená zahraniční pobyt obrovský krok vpřed. Studenti získají nejen cenné zkušenosti, ale často navazují přátelství, která přetrvávají roky a překonávají velké vzdálenosti. Navíc mají studenti během pobytu možnost poznat jinou kulturu a zvyky, což mnohým otevírá oči a pomáhá překonávat stereotypy. Studenti, kteří byli „na zkušené“ v zahraničí, získávají také výhodu při hledání budoucího zaměstnání – pro
potenciální zaměstnavatele je zmínka o zahraničním pobytu či stáži v životopisech atraktivní a takový uchazeč získává před ostatními náskok.

Rozhodnout se pro studium v zahraničí a skutečně vyjet není jednoduché. S cestou do světa vám proto pomůžeme my – zaměstnanci Oddělení mezinárodních vztahů a fakultní koordinátoři. A jaké možnosti nabízí VŠB-TUO? V zahraničí můžete absolvovat studijní pobyt, nebo můžete vyrazit sbírat zkušenosti na zahraniční stáž. Studijní pobyt i stáž lze realizovat v rámci programu Erasmus+ nebo na základě Stipendia VŠB-TUO.

Více informací k jednotlivým možnostem výjezdů najdete na stránkách mobilit. Studenti VŠB-TUO mají výhodu, protože díky velkému množství bilaterálních smluv si mohou místo svého pobytu vybírat z opravdu širokého seznamu. Záleží jen na vás, která univerzita a místo vám bude vyhovovat. Dveře do Evropy a světa jsou otevřené.

Text: Mgr. Barbora Hoppová

Foto: archiv VŠB-TUO