Na FAST VŠB-TUO proběhla oblíbená Míchačka

Po dvouleté pauze způsobené pandemií covid-19 se na Fakultě stavební konal 21. ročník oblíbené akce Míchačka. Tu uspořádala Studentská komora Akademického senátu fakulty.

Když se na Fakultě stavební zmíní Míchačka, tak všichni zpozorní. Tato akce, která je určena všem, tedy studentům i akademickým pracovníkům, se opakuje rok, co rok už od roku 1999, kdy se konal nultý ročník, tenkrát ještě bez studentů. Zmínku o této akci lze dohledat i v časopisu Informátor z ledna roku 2000, který je předchůdcem dnešního časopisu Akademik.

Tehdejší ideou bylo takto přijímat členy „Eminence“ do stavařského cechu. Těmito členy měli být lidé, kteří se významně zasloužili o rozvoj FAST i stavebnictví. Snahou také bylo vytvořit akci, která založí tradici. S jistými obměnami, například v názvu, se ji povedlo udržet dodnes. Onou změnou názvu bylo přejmenování v roce 2003, a to na dlouhých šest let, až do roku 2009, na Skok přes zeď. V roce 2010 si však Míchačka definitivně obhájila svůj název, a nese si jej dodnes.

Ročník 2019 považujeme za výroční – dvacátý. A o co vlastně jde? Soutěžní týmy složené ze studentů, či studentů a akademiků a jednotlivých studijních oborů, proti sobě soutěží v nejrůznějších záludných disciplínách. Pomyslnou třešničkou na dortu této akce je scénka, která má za úkol reprezentovat obor, za který tým soutěží. Členové týmu tak vtipným způsobem představují svůj obor nižším ročníkům. V minulých letech býval velice úspěšný i model, který měly týmy za úkol vyrobit z omezených surovin.

Letos, po dvouleté covidové přestávce, mohla Míchačka zase proběhnout, a my si tak užili nezapomenutelnou atmosféru ve vestibulu fakulty. Všechny studijní obory měly své zastoupení, celkem tedy bojovalo o vítězství 8 nadšených družstev. Míchačka, aktivity, scénka, dovednosti a oblíkačka, to byly soutěžní disciplíny pro tento rok. Všechny disciplíny, až na scénku se hodnotily podle toho, za jakou dobu se povedlo úkol týmu splnit. Scénka byla hodnocena porotou, která přidělovala body dle toho, jak originálně a vtipně týmy představily svůj obor. Zároveň porota mohla udělit plusový bod tomu týmu, který u aktivit předvedl svůj stavařský pojem nejoriginálněji. Nejvíce plusových bodů za kreativitu získal tým architektů spolu s Eiffelovou věží, kterou v pantomimě předvedl.

Porota byla tvořena zástupci jak naší fakulty – děkankou prof. Ing. Martinou Peřinkovou, Ph.D., proděkanem pro rozvoj prof. Ing. Antonínem Lokajem, Ph.D., tak celé univerzity – předsedkyní Akademického senátu VŠB-TUO Ing. Kateřinou Kashi, Ph.D. a předsedou Studentské komory AS VŠB-TUO Bc. Martinem Haváčkem. Letošní novinkou byla tzv. tajná porota, o které do poslední chvíle nikdo nevěděl, a mohla tak zamíchat naprosto nečekaně pořadím při sčítání bodů. Tuto porotu tvořili všichni zástupci firem spolupracujících s fakultou, a mohli udělit na konci bod týmu, který je nejvíce zaujal během soutěžního odpoledne.

Vítězný tým z Prostředí staveb a TZB, který vyhrál Míchačku historicky poprvé, získal věcné ceny, putovní pohár, a hlavně pocit vítězství! Během odpoledne a večera Studentská komora AS FAST vyhlásila několik soutěží pro diváky akce, a tradiční „židličkovaná“ nesměla chybět! Po ukončení oficiálního programu a vyhlášení vítěze následovala afterparty s DJ Jakubem Fucimanem. Studentská komora Akademického senátu FAST děkuje všem soutěžícím, divákům a hostům za skvělou atmosféru, která na Míchačce 2022 panovala a těší se na další ročník.

Text: Bc. Adéla Valentová, SK AS FAST VŠB-TUO

Foto: Bc. Petra Koudelková, FAST VŠB-TUO