Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 29. 4. 2023!

První hromadný test elektromobilů v ČR přinese data důležitá pro výzkum

První hromadný test elektromobilů v ČR přinese data důležitá pro výzkum
Významné informace pro další výzkum provozu elektromobilů získávají v těchto dnech vědci z Centra ENET během školení pro zaměstnance Renault ČR, které se od pondělí koná v areálu VŠB-TUO. Jeho součástí je i v tuzemsku ojedinělý hromadný test elektromobilů několika výrobců, do nějž se zapojí zhruba tři desítky vozidel. I v celosvětovém měřítku se podobný test uskutečnil jen několikrát a podílely se na něm prestižní univerzity.

Elektromobily různých značek se po celý týden vydávají během zkušebních jízd na tutéž trasu z Ostravy do Opavy a zpět, ovšem za odlišných podmínek, ať jde například o počasí či řidiče. Vozy jsme opatřili měřicím zařízením, díky němuž můžeme sledovat potřebné parametry - například jak se vozidlo vybíjí, kolik ujede kilometrů a podobně. Kromě měření provozních údajů za jízdy sledujeme i elektrické veličiny charakterizující nabíjecí cykly jednotlivých typů elektromobilů. Získáme tak velký objem dat, která jsou cenná pro naše vědecké aktivity,“ objasnil přínos hromadného testování jeden z organizátorů akce Lukáš Prokop.

Školení je pokračováním spolupráce vědeckého Centra ENET, jedné ze součástí Centra energetických a environmentálních technologií (CEET), s Renault Česká republika. Postupně se ho do dneška zúčastní na 250 osob. „Cílem je seznámit pracovníky společnosti s možnostmi nabíjení elektromobilů a celou nabíjecí infrastrukturou, včetně systémů řízení nabíjení. Zatímco pro ně je tato problematika novinkou, my s ní máme dlouhodobé zkušenosti,“ doplnil Prokop.

Vzájemná spolupráce začala před dvěma lety prvním hromadným zátěžovým testem nabíjecích stanic pro elektromobily napájené z fotovoltaické elektrárny ve Vestci u Prahy.

V posledních letech je celosvětově vyvíjen tlak na snižování emisí oxidu uhličitého ve všech oblastech lidského života, v dopravě je však tento tlak vnímám velmi intenzivně. V důsledku toho je věnována velká pozornost výzkumu a vývoji v oblasti elektromobility. Centrum ENET se jí zabývá zejména z pohledu infrastruktury pro nabíjení elektromobilů a s tím souvisejícími dopady na energetickou síť. Další oblastí zájmu jsou alternativní způsoby využití elektromobilů prostřednictvím systémů Vehicle to Home a Vehicle to Grid, kdy je možné energii akumulovanou v elektromobilu využít k napájení elektrických spotřebičů nebo přímo distribuční sítě.

Text: Martina Šaradínová, PR specialista pro VaV
Ilustrační foto: Lukáš Prokop

Vloženo: 29. 4. 2022
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9390 - Centrum energetických a environmentálních technologií
Zpět