Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

APS VŠB-TUO se stal absolutním vítězem Choralia Praha

APS VŠB-TUO se stal absolutním vítězem Choralia Praha
Akademický pěvecký sbor se stal na konci března absolutním vítězem Choralia Praha. Co pro ně úspěch znamená, jak oslaví patnáctileté výročí a na jakých akcích je na jaře a v létě můžete vidět? V rozhovoru odpověděla Martina Hanelová.

Akademický pěvecký sbor VŠB-TUO se stal absolutním vítězem Choralia Praha. Co pro vás ocenění znamená? Moc gratulujeme! 

Vítězství je vždy krásný pocit. Je to motor pro vymýšlení dalších akcí, vybírání repertoáru, zlepšování se. Motivuje to k pokračování 15leté tradice našeho sboru.

Je to pro vás velké zadostiučinění? Jak dlouho a jak intenzivně jste se na soutěž připravovali?

Na soutěž byly vybrány ověřené skladby ze stabilního repertoáru, takže vyhrála sázka na jistotu. Je ale pravdou, že pro naše nové členy to byly všechno novinky a zvládli je skvěle. Již dlouho jsme neporovnávali síly se sbory z České republiky. Naposledy snad před 5 lety, i tehdy jsme si odvezli vítěze kategorie. Nejvíce ale uděláme pár zkoušek před samotnou soutěží. Pan dirigent řeší detaily, výraz, dynamiku. Nervozita také hraje svoji roli, ale když je v takové zdravé míře, tak i pomůže.

S jakými očekáváními jste do Prahy vyrazili?

Po dvou letech téměř bez koncertu bylo těžké naskočit zpět, proto jsme měli trochu obavy. Zkoušky jsou důležité, pilujeme a vylepšujeme, ale vystoupení před publikem je nenahraditelné. Jsem ráda, že jsme jako vítězové předchozího ročníku mohli v listopadu oprášit koncertní oblečení a zahájit soutěžní festival Voce Magna v Žilině. 

Jaká byla na akci konkurence?

Konkurence? Celorepubliková. Kam jste se podívali, viděli jste skvělé zpěváky a s nimi se máte porovnávat. Nám vyhrál soutěž vybraný repertoár a práce s dynamikou. Jako zpěváci jsme velmi vděčni za našeho dirigenta, Adama Sedlického, který nás takto úspěšně a profesionálně vede. Letos je to 7 let, co je s námi.

 

S jakými skladbami jste vystoupili?

Vystupovali jsme se starou hudbou 16. století a skladbami autorů žijících již ve století 20. Vím, že je to pro laika asi neznámé. Je třeba přijít na náš koncert a seznámit se s naším repertoárem lépe. Co ale pochopitelné jistě bude, že to byl různorodý repertoár, složený ze světské, duchovní, gospelové a lidové hudby. Poslední zmíněné je vždy skvělou kartou do zahraničních soutěží. Lidové písně jsou libozvučné a všem se líbí.

Pierre Passereau (1509-1547): Il est bel et bon – 1:30

Thomas Morley (1557-1602): April is in my mistress' face – 1:20

Vic Nees (1936-2013): Haec est preaclarum vas – 2:10

Oldřich Halma (1907-1985), arr.: Mikulecká dědina (lidová píseň z Moravy) – 2:20

Arnošt Košťál (1920-2006), arr.: Už je slunko (lidová píseň z Moravy) – 2:40

Bruno Regnier (kolem 1960): Gnome (z cyklu Bestiaire Fantastique) – 1:30

Keith Lancaster (kolem 1958): How can I truly say - 2:20

Můžete jmenovat své největší úspěchy?

Jmenovala bych ty poslední. V roce 2019 jsme nadšeni a značně posilněni úspěchem odjížděli ze Spittal an der Drau. Získat druhé místo za folklorní skladby bylo splněným snem. Představte si ty nejlepší sbory z celého světa, z nich je vybráno 10 a ti spolu ve dvou kategoriích soutěží. Co nás velmi mile potěšilo, že při vítání sborů, si pro každého připravili skladbu z jeho rodné země. U nás to byla skladba Antonína Dvořáka. Vůbec celá soutěž má atmosféru, že si připadáte jako celebrita. Soutěž natáčí rádio, všude plakáty. Pamatuji si ten pocit, když při vystoupení s folklorním repertoárem publikum doslova vybuchlo v potlesk. Takový pocit se nedá dobře popsat. V publiku bylo plno, všichni seděli se zájmem a poslouchali všechna vystoupení. Je to balzám na duši, že se někdo o naši práci zajímá a také ji ohodnotí. V již zmíněné soutěži Voce Magna na Slovensku jsme také utržili skvělý výsledek. Celou soutěž jsme vyhráli. Napříč kategoriemi.

Akademický pěvecký sbor VŠB-TUO letos slaví 15 let. Už víte, jak výročí oslavíte?

Samotnou mě překvapilo, že už máme další výročí. Oslavili jsme to společným koncertem s Canticum Ostrava 22. 4. v kostele sv. Cyrila a Metoděje v ostravském Pustkovci. 

Na jakých akcích vás lidé během jara a léta mohou vidět?

Mohli jste nás slyšet na zmíněném koncertě 22. 4. Léto začneme dvěma soutěžemi. Tentokrát vyrážíme v ženské sestavě. V červnu jedeme do německého Marktoberdorfu a v červenci do Pardubic na Mezinárodní soutěž IFAS. Jak jste se ptala předtím, jak se připravujeme na Choralia Praha, a já odpověděla sázka na jistotu, tak tady je to jiné. Připravujeme zcela nový repertoár a s ním vyrazíme na dvě soutěže. Moc se těšíme, ale je to těžká práce. Je to pro nás ale výzva a neopouští nás chuť se do toho vrhnout.

Pokud by se mezi studenty a zaměstnanci VŠB-TUO našel někdo, kdo rád zpívá, jak se k vám může přidat?

Napíše nám email na nebo zavolá přímo mě na číslo 732 22 47 30 a domluvíme se, kdy k nám přijde na zkoušku. Tam to probíhá tak, že se společně s námi všemi rozezpívá a pak jsme my, členové, vyhnáni na chodbu, aby potencionální noví zpěváci měli klid na přezkoušení. To se týká zejména rozsahu, intonace, barvy hlasu.

Adam Sedlický je dirigentem APS od roku 2015. Jak se dostal do Ostravy k dirigování akademického sboru?

Jeho cesta do Ostravy vedla přes orchestrální dirigování. O tomhle ale určitě lépe popovídá on. Z mé strany to bylo velmi neznámé, hledat dirigenta pro sbor. Jak to tak bývá, tak zahrála náhoda. Spolupracovali jsme s orchestrem Moravskoslezská Synfonieta, který Adam dirigoval. Setkali jsme se na zkoušce, pak jsem ho oslovila, zda by neměl zájem nás od ledna 2015 dirigovat, a on řekl ano. Tak jednoduché to v důsledku bylo.


Co chystáte do nového akademického roku? Nějaké novinky?

Nový akademický rok by nám mohl přinést natočení CD. Už dlouho jsme nic takového nedělali., naposledy v roce 2013. Myslím si, že je třeba využít aktuální pěvecké sestavy, talentu našeho dirigenta, repertoáru, a zachytit to všechno na nějaké médium. Je to velmi finančně a časově náročné. Držte nám proto palce, aby to vyšlo. Získávání peněz na kulturu, a zejména tu naši sborovou, bývá adrenalinový sport. Ale nevzdáváme se. Doufáme v náš tradiční vánoční koncert na Štěpána 26. 12. a plánování na jaro. Opět nějaká soutěž či festival. Větší plánování necháváme na období prázdnin a začátek akademického roku. To máme zase mnoho sil se do něčeho pouštět. Moc bych poděkovala všem, kdo se o nás na VŠB-TUO staral či stará. Máme teď novou důležitou osobu, spojení s univerzitou, je to Jana Harvišová. Známe se v podstatě krátce a již jsme spolu domluvily spoustu věcí. Velké díky. Jsme vždy vděčni za pomocné ruce. Mít za zády univerzitu je velkou poctou. 

Text: redakce

Foto: archiv APS VŠB-TUO 

 

Vloženo: 2. 5. 2022
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět