VŠB-TUO a Ostravská univerzita diskutovaly s návštěvníky Freedom Festu vážně i nevážně o Evropské unii

VŠB – Technická univerzita Ostrava a Ostravská univerzita spojily síly v rámci Freedom Festu, který se konal předposlední květnovou sobotu na Slezskoostravském hradě. Společně v rámci festivalu připravily zajímavé debaty i bohatý doprovodný program, kterým návštěvníky bavily až do páté hodiny odpolední.

Společný univerzitní program byl připraven v rámci blížícího se předsednictví České republiky v Radě EU. Jeho hlavním bodem byla beseda Evropské svobody nebo evropský diktát? Vážně i nevážně o Evropské unii, kde Radomír Kaňa, expert na evropskou integraci a bezpečnostní a obrannou politiku EU z Ekonomické fakulty VŠB-TUO a David Černín, odborník na dezinformace z Filozofické fakulty Ostravské univerzity probrali nejen dezinformace jako takové, vzdělávání dnešní mladé generace, ale i polopravdy a mýty o Evropské unii a budoucnost sedmadvacítky. Besedu moderovala Kateřina Huberová z Českého rozhlasu Ostrava.

V rámci doprovodného programu se pak malí i velcí návštěvníci mohli dozvědět o možnostech vycestování studentů do zahraničí díky programu Erasmus+, který letos oslaví už 35 let. Na toto téma navazovala také výstava Evropa příležitostí, zkušeností a rozvoje s osobními příběhy lidí, kteří se rozhodli vycestovat s Erasmem do Evropy, připravená díky spolupráci s Eurocentrem Ostrava. Zajímavé aktivity si připravila také Katedra mezinárodních ekonomických vztahů EKF VŠB-TUO, která vzdělává studenty právě v široké problematice evropské integrace.

Součástí programu VŠB-TUO byla i její studentská organizace ESN, která nejen, že pomáhá zahraničním studentům, přijíždějícím do Ostravy za studiem, ale umožňuje svým spolužákům a kamarádům poznat jiné kultury v prostředí domova. Velký zájem mezi návštěvníky vzbudilo tetování Fakulty materiálově-technologické, kde se zastavovali malí i velcí.

Freedom Fest, jehož hlavním organizátorem bylo Centrum Pant, se konal 21. května od 10:00 do 22:00. Výtěžek z dobrovolného vstupného putoval na podporu činnosti vybraných neziskových organizací a na pomoc Ukrajině.

Akce proběhla díky podpoře MŠMT v rámci projektu Komunikace priorit a témat českého předsednictví Radě EU se zaměřením na problematiku vysokého školství a vzdělávání. Ostrava, 21. 5. 2022

Text: redakce

Foto: Jana Greplová, Ostravská univerzita