Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

V Restaurátorské dílně při VŠB-TUO opravili třetí historický motocykl

V Restaurátorské dílně při VŠB-TUO opravili třetí historický motocykl
V unikátní Restaurátorské dílně na Fakultě strojní VŠB-TUO se opravám historických motocyklů věnují od roku 2019, kdy je akademický sochař Miroslav Rybička daroval Moravskoslezskému kraji. Letos se studenti a zaměstnanci fakulty zabývali opravou motocyklu Indian Scout 37 z roku 1927.

Co rok, to jedna zrestaurovaná motorka. V unikátní Restaurátorské dílně na Fakultě strojní VŠB-TUO se opravám historických motocyklů věnují od roku 2019, kdy je akademický sochař Miroslav Rybička daroval Moravskoslezskému kraji. Letos se studenti a zaměstnanci fakulty zabývali opravou motocyklu Indian Scout 37 z roku 1927.

Když se motocykl značky Indian dostal do rukou studentům a zaměstnancům Fakulty strojní, kteří v Restaurátorské dílně pečují o technické kulturní památky, byl zcela nepojízdný. „Motocyklu chyběly některé díly nutné k jeho řízení. Navíc bylo patrné, že na něm předchozí vlastníci provedli poměrně necitlivé, nahodilé opravy,“ popisuje vedoucí Restaurátorské dílny Lukáš Kudrna stav, v jakém se motocykl nacházel před restaurátorskými zásahy.

 Motocykl restaurátoři opravovali za pomoci moderních technických postupů dle pravidel Mezinárodní federace historických vozidel. Chybějící díly tak vytvořili pomocí reverzního inženýrství a 3D tisku. „Našim cílem bylo uvést motocykl do provozuschopného stavu, sjednotit původní a opotřebené součásti a nové laky tak, aby co stroj co nejvěrněji ilustroval dobové technické řešení a design historicky cenného motocyklu,“ objasňuje Kudrna.

 

 Indian Scout 37 se tak dočkal citlivé opravy včetně kompletního vyčištění, nahrazení chybějících dílů a obnovy nátěru. Díky jednoroční práci studentů a zaměstnanců fakulty je dnes plně pojízdný a jeho vzhled odpovídá dobové realitě. Restaurovaný motocykl bude slavnostně představen v úterý 14. června v 9:00 v sídle autorizovaného dealera Indian Motorcycle Ostrava v Dolní oblasti Vítkovice. Akce nabídne také doprovodný program v podobě výstavy designu pro doručování zásilek, na němž pracovali studenti specializace Design průmyslových výrobků ve studijním programu Strojírenství.

 

Restaurátorská dílna při Fakultě strojní VŠB-TUO vznikla s podporou Moravskoslezského kraje v roce 2019. Každý rok je cílem fakulty představit jeden restaurovaný historický motocykl jakožto výsledek práce studentů, kteří se mohou učit této unikátní restaurátorské disciplíně. Indian Scout 37 je tak po strojích Jawa 250 a Jawa 350sv již třetím motocyklem v pořadí, který studenti uvedli do provozu. Příští rok by se měli věnovat opravám anglického motocyklu AJS 500ohv z 30. let minulého století.

 

 

Vloženo: 8. 6. 2022
Kategorie:  Tiskové zprávy
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět