Ke studiu na VŠB-TUO se přihlásily skoro dvě stovky Ukrajinců

Do bakalářského, navazujícího magisterského i doktorského stupně studia na VŠB – Technické univerzitě Ostrava se přihlásilo 179 Ukrajinců. Počty jsou aktuální ke dni 15. srpna.

Ukrajinci si vybrali z oborů napříč fakultami. Nejvíce přihlášek zaznamenala Fakulta elektrotechniky a informatiky, kde se, na obor informatika, přihlásila třetina z nich. Další uchazeči se rozhodli pro studium na Fakultě strojní, Ekonomické fakultě nebo Fakultě stavební. Zájem uchazečů z Ukrajiny o studium na VŠB-TUO je, oproti loňskému roku, dvojnásobný.

Od května do srpna běží na VŠB-TUO intenzivní kurz českého jazyka, který zaštiťuje Ekonomická fakulta. Do prezenční formy kurzu se přihlásilo 12 zájemců, distančně pak kurz studuje 7 Ukrajinců. Výuka je realizována Institutem jazyků VŠB-TUO, který během čtyř měsíců naučí posluchače česky na úrovni B1.

VŠB – Technická univerzita Ostrava se do pomoci Ukrajině aktivně zapojila. Studenti a zaměstnanci pomáhali s administrativou, VŠB-TUO nabídla finanční prostředky, psychologickou pomoc nebo ubytování. „Kolejemi prošlo 133 osob a valná většina z nich je u nás stále ubytovaná,“ říká rektor VŠB-TUO Václav Snášel. Univerzita zřídila také transparentní účet, na který studenti a zaměstnanci darovali částku převyšující 300 000 korun, díky čemuž Stravovací služby VŠB-TUO připravilo ukrajinským občanům a dětem 2773 obědů. Více o pomoci Ukrajině naleznete na webu.

Vloženo: 22. 8. 2022