VŠB-TUO představuje možnosti studia v zahraničí

VŠB – Technická univerzita Ostrava připravila jako součást festivalu Art&Science prezentaci výstavy „Evropa příležitostí, zkušeností a rozvoje“. V areálu kampusu VŠB-TUO byly po celý den konání tradičního zářijového festivalu k vidění fotografie z výstavy.

Výstava vznikla ve spolupráci středisek Europe Direct a Eurocentrum Ostrava, sítě Eurodesk a za podpory Domu zahraniční spolupráce (DZS) i místních organizací.

Na několika místech v Ostravě již byla k vidění i její venkovní verze. Na vybraných fotografiích představují své zkušenosti také studenti a pedagogové VŠB-TUO, kteří se zúčastnili zahraničního pobytu. Podpora rozvoje mezinárodní spolupráce je jednou z priorit univerzity, která je zakotvena ve Strategickém záměru VŠB-TUO 2021-2027. Studenti i zaměstnanci mají plnou podporu před, v průběhu svého pobytu i po návratu ze zahraničí. Pravidelně na začátku semestru se konají vstupy do výuky, univerzita je zapojena do celoevropské propagační akce Mobility Day a zkušenosti svých studentů představuje i neformální cestou.

Studenti univerzity mohou během studia vyrazit na studijní pobyt nebo praktickou stáž. Vyučující jezdí na výukový pobyt nebo školení na některou z partnerských univerzit nejčastěji s finanční podporou programu Erasmus+. Program je největším unijním programem na podporu vzdělávání, v novém programovém období 2021-2027 Evropská komise vyčlenila na studijní výměny a mezinárodní projekty ve vzdělávání zhruba 26,2 miliard EUR. Po pandemii Covid-19 se začínají do kampusu vracet zahraniční studenti, kteří zde obvykle zůstanou 1-2 semestry. Během akademického roku jich přijíždí i více než 600, studují na všech sedmi fakultách VŠB-TUO.

Výstava je jedním z výstupů Centralizovaného rozvojového projektu C29-2022 Komunikace priorit a témat českého předsednictví Radě EU se zaměřením na problematiku vysokého školství a vzdělávání. VŠB-TUO je jedním z partnerů tohoto společného projektu českých univerzit a podílí se na hlavních výstupech souvisejících s předsednictvím ČR v Radě EU.

Text: Michaela Vráželová

Foto: archiv VŠB-TUO