Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Poznejte svého fakultního koordinátora

Poznejte svého fakultního koordinátora
Plánujete vyjet do zahraničí, ať už za studiem nebo pracovní stáží? Poradíme, na koho se obrátit!

Uvažujete o studiu nebo pracovní stáži v zahraničí, ale nevíte, kdo vám s celým procesem poradí? V tomto článku vám představíme jednotlivé fakultní koordinátory mobilit, abyste už nemuseli tápat. Seznamte se! 

Ing. Karla Dvořáková, fakultní koordinátorka HGF

Motto: Žít naplno

Na Hornicko-geologické fakultě pracuji od roku 1998, zpočátku jako studijní referentka, před dvěma lety jsem k práci studijního referenta přidala také práci fakultního koordinátora mobilit. Jsem pozitivně naladěná, komunikativní a snažím se vyjít vstříc všem svým studentům. A co je na práci koordinátora mobilit nejlepší? Když se studenti po návratu přijdou zeptat na další možnosti, jak studovat nebo získat praktické zkušenosti v zahraničí. A co mám ráda? V létě kolo, v zimě lyže, dobré jídlo po celý rok, lenošení s knížkou a dobrým vínem v ruce.

 

Ing. Klára Drobíková, Ph.D., fakultní koordinátorka FMT

Motto: Každý den s úsměvem!

Na Fakultě materiálově-technologické pracuji primárně na pozici PR specialisty. Starám se tak třeba o to, jakou image má naše fakulta ve venkovním světě mimo univerzitu. Spojení s pozicí koordinátora mobilit se tak přímo nabízelo. Vždyť co může být lepšího než prohlubovat stávající a navazovat novou spolupráci se zahraničními institucemi prostřednictvím našich studentů a zaměstnanců? Já během studií zahraniční mobilitu neabsolvovala, možná proto, že možností nebylo tolik, vše bylo trochu složitější nebo jsem jen neměla dostatek informací. O to víc jsem teď ráda, že mohu tuto skvělou příležitost zprostředkovat našim studentům a pomoci jim se vším, co s výjezdem do zahraničí souvisí. PS: A doufám, že tak činím vždy v souladu se svým mottem.

 

Ing. Marek Jadlovec, fakultní koordinátor FS

Motto: To, co je správné, není vždy populární a to, co je populární, není vždy správné.

K práci koordinátora jsem se dostal po debatě s panem proděkanem pro internacionalizaci a lidské zdroje doc. Porubou, který mi nastínil vizi a směr, kterým by chtěl, aby se naše spolupráce vyvíjela. Mým cílem je dopomoct k tomu, aby mladí lidé dostali možnost vycestovat do zahraničí v rámci programu Erasmus + a neměli obavy, že po návratu na VŠB-TUO budou mít problém se splněním studijních povinností. Nejdůležitější je proto odbourat prvotní strach studentů z výjezdů.  Je velice důležité, aby studenti prohloubili své jazykové dovednosti během studia v zahraničí, částečně se osamostatnili a třeba i poznali cizí kulturu. Výjezdy zaměstnanců jsou zase významnou součástí jejich výzkumné a publikační činnosti se zahraničním partnerem. Navazování nových kontaktů, poznávání jiných výzkumných středisek či vedení výuky v cizím jazyce vede k rozvoji zaměstnanců, což se poté přímo odráží na úrovni výzkumu a zkvalitnění výuky.

 

Ing. Lenka Heczková, fakultní koordinátorka EKF

Motto: V životě nejsou překážky, jen výzvy, které je třeba překonávat.

V současné době působím jako fakultní koordinátor Erasmus na Ekonomické fakultě. Na International Office EKF jsem si ale prošla všemi agendami, měla jsem na starosti výjezdy i příjezdy studentů, zaměstnanců, projekt Ceepus nebo třeba Fondy EHP. Oceňuji, že ve své práci mohu zúročit svou zálibu v cizích jazycích, cestování a poznávání nových věcí. Jsem ráda, že se stále mohu setkávat s novými lidmi a novými výzvami, protože těch je tahle práce plná.

 

Mgr. Jana Bogdová, fakultní koordinátorka FEI

Motto: Miluju výzvy. Kdybych se bála, tak tuhle práci nedělám.

Po studiích v Opavě a Brně jsem se vrátila zpět do Ostravy a začala pracovat na Fakultě elektrotechniky a informatiky, zprvu jako asistentka zdravotně znevýhodněného studenta a pak na studijním oddělení. Před 10 lety jsem se stala asistentkou fakultního koordinátora pro mobility a před pěti lety jsem přijala nabídku stát se fakultní koordinátorkou mobilit. Na této práci mě baví sledovat proměnu našich studentům, kteří sice odjíždějí s obavami, ale po návratu jsou to úplně jiní studenti – sebevědomější a cílevědomější.

 

Ing. Miroslav Rosmanit, Ph.D., fakultní koordinátor FAST

Motto: Nevěřil bych, kolik se toho může za půl roku změnit…

Má cesta k pozici fakultního koordinátora mobilit vlastně začala kdysi „nuceným“ čtyřměsíčním studijním pobytem ve Stockholmu, na který jsem jako student vyjel s minimální znalostí angličtiny. Zpětně říkám, že tohle „donucení“ bylo jedno z nejlepších v mém životě – zjistil jsem, že člověk se v zahraničí neztratí, přežije i s málem, vytvoří si síť nových kontaktů, ale hlavně začne aktivně používat cizí jazyk. Nic jiného mu totiž nezbývá. Také proto se dnes z pozice fakultního koordinátora mobilit snažím pozitivním způsobem předávat zkušenosti své i ostatních a podpořit studenty i zaměstnance, aby do zahraničí vyjeli. Vážím si všech, kteří překonají sami sebe a tento nelehký krok udělají. Z vlastní zkušenosti vím, že vycestovat na zahraniční stáž může opravdu každý. 

 

Ing. Mgr. Veronika Meca, fakultní koordinátorka FBI

Motto: Ten, kdo překoná prvotní obavy, přijede silnější a zkušenější.

Na půdě Fakulty bezpečnostního inženýrství jsem čerstvou posilou. Povzbuzuji studenty, aby překonali své obavy a alespoň jednou během studia vyjeli na studijní pobyt nebo stáž do zahraničí. Získají neopakovatelnou zkušenost, nový pohled na svět a pravděpodobně lépe poznají i sami sebe. Během studií jsem měla možnost vyzkoušet si studium ve Francii a Jižní Koreji a v obou případech jsem získala zkušenosti, které za ty počáteční strachy stály. I když rozumím prvotním obavám studentů, říkám jim, že s tak velkou podporu své fakulty by byla škoda nechat si takovou příležitost utéct.

 

Ing. Mgr. Monika Maňáková, institucionální koordinátorka VŠB-TUO

Motto: Svět bez hranic není svět bez barev.

Když jsem studovala na VŠ, nebylo ještě tolik možností vycestovat do zahraničí na 1 nebo dokonce na 2 semestry, tak jsem cestovala přes léto sama na vlastní pěst. Pracovala jsem v Anglii a vlakem procestovala Evropu a vím, jak každé setkání s jinou kulturou člověka nesmírně obohatí a naučí pohlížet na svět i jinýma očima. Mnohdy, teprve když je odkázán sám na sebe a ocitne se v prostředí, kterému ne tak úplně rozumí, člověk zjistí, kdo vlastně je a co v něm je. I proto jsem ráda, že mohu být součástí tak skvělého týmu a nabízet tuto možnost sebepoznání v kontextu zahraničních stáží a studijních pobytů teď našim studentům.

 

Text: Mgr. Barbora Hoppová 

Foto: Tomáš Sláma, AVS 

Vloženo: 31. 10. 2022
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět