„Nelituji ani minuty,“ říká o stáži v Evropském parlamentu Kateřina Lysoňková, absolventka VŠB-TUO

Kateřina Lysoňková letos dokončila studia na Ekonomické fakultě VŠB-TUO. V posledním semestru se proto rozhodla využít možností, které jí škola nabízí a vycestovala na šestitýdenní stáž do Evropského parlamentu.

Katka na Ekonomickou fakultu VŠB-TUO nastoupila cíleně, zaujal ji obor Eurospráva. „Odjakživa mě zajímala Evropská unie a její fungování, více ale z ekonomického, než politologického hlediska. Ostrava pro mě tedy byla první volbou, žádná jiná vysoká škola takto zaměřený obor nenabízela,“ vysvětluje absolventka na začátek. Státní závěrečné zkoušky na bakalářském stupni studia udělala na oboru Eurospráva, posléze přešla na navazující magisterské studium, kde vystudovala Mezinárodní ekonomické vztahy. Oba obory byly a jsou orientované na praxi a studenti v rámci něj mohli vyjet nejen na Erasmus+, ale také na praktickou stáž do jedné z institucí Evropské unie.

Katka zvolila šestitýdenní stáž v Evropském parlamentu. „Řekla jsem si, že už jen píšu diplomku, nic si nepřetahuji z předchozích semestrů. Stáž pro mě byla schůdnější, brala jsem ji jako start do pracovního života, takové okénko do budoucna,“ usmívá se Katka. Stáž v Bruselu trvala šest týdnů. „Byla jsem pravou rukou paní poslankyně i jejích asistentů, kterým jsem se snažila ulehčit, protože mají opravdu mnoho práce. Dělala jsem zprávy, zápisy, chodila na různé schůzky, a to jak politické, které jsou v rámci frakce i mimo ně, nebo v rámci politického sekretariátu, tak i na schůzky s neziskovými organizacemi, které se snaží lobbovat za změny,“ přibližuje.

Do Bruselu navíc odjela v době, kdy začala válka na Ukrajině. „Nikdo v Evropském parlamentu neměl čas, byla jsem hozena do vody a měla jsem plavat,“ doplňuje. Práce byla různorodá, od práce pro výbor životního prostředí, nebo například v rámci výboru IMCO. „Právě ona různorodost mě udržovala v čilém stavu. Vše se měnilo z hodiny na hodinu. Děláte všechno, co je zrovna potřeba. V Bruselu je důležité, co je za týden. Na začátku jsme dostali kartičku, která ukazuje, co vás v daném týdnu čeká. Zelené týdny byly nejvolnější, červené týdny byly plenární, růžové a fialové značily výbory a rady.“

Někdy, když se práce sešla, byla Katka v Parlamentu od rána do večera. „Dost často jsem usínala s myšlenkami na práci a ráno jsem se s nimi budila. Jediné chvíle, kdy jsem vypnula, byly víkendy. Snažila jsem se cestovat, navštívila jsem Bruggy, Ghent i Antverpy, čistila jsem si hlavu,“ říká Katka, podle které je také Brusel samotný zajímavé, multikulturní město. Stáž rozhodně doporučuje i mladším spolužákům nejen z oboru. „Myslím si, že člověk si na stáži ujasní priority a zjistí, co chce a co nechce dělat. Nastavíte si tady vlastní pravidla, utvrdíte se ve vlastních názorech. A mě osobně to velmi obohatilo. Člověk, když je sám v zahraničí, vyroste. Nelituji ani minuty,“ uzavírá absolventka.

Text: redakce

Foto: archiv respondentky