Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Noc vědců v IT4Innovations se vydařila. Útok pirátů na superpočítač byl odražen

Noc vědců v IT4Innovations se vydařila. Útok pirátů na superpočítač byl odražen
I letos se naše superpočítačové centrum zapojilo do Noci vědců, naší nejoblíbenější akce pro veřejnost. Akce, při které se ve večerních hodinách otevírají brány stovky vědeckých pracovišť, proběhla v pátek 30. září a jejím tématem bylo Všemi smysly.

Do IT4Innovations zavítalo rekordních 900 návštěvníků. Malí i velcí. Všichni si u nás přišli na své. Měli možnost nahlédnout pod pokličku vědy a superpočítačů. Z jedinečné příležitosti podívat se na nejvýkonnější superpočítač Karolina v České republice byli návštěvníci nadšení.

Skříňky připomínající dětem ty bazénové byly středem pozornosti především dospělých návštěvníků, kteří se ptali, kdo na superpočítačích může počítat a s čím vším superstroje pomáhají. Naši kolegové, kteří se o fungování superpočítačů starají, jim prozradili nejen, že tyto stroje pomáhají vědě, průmyslu i společnosti, ale také co se nachází v jejich vnitřnostech.

Superpočítačovou vědu dokázali naši kolegové návštěvníkům přiblížit zajímavě a hravě. Doprovodný program na stáncích totiž zahrnoval nejen ukázky projektů, které naše superpočítačové centrum řeší, ale také různé, nejen taktické, hry a hlavolamy pro bystré hlavičky a rychlé ručičky.

Do tajů tajemného kvantového počítání, vývoje léků, chirurgického řešení očních onemocnění a zajímavostí nejen ohledně energetické spotřeby superpočítačů zasvětili návštěvníky v rámci přednášek naši kolegové a pozvaní odborníci, se kterými spolupracujeme.

Nejen ti nejmladší se s nadšením vrhli do záchrany superpočítačů před piráty. Jejich úkolem bylo najít pět lodí, vyluštit úkoly a získat tajné heslo s pomocí kterého ovládli počasí a piráty velkou vlnou odporu porazili. Byli jsme mile překvapeni množstvím chytrých a rychlých pomocníků.

Program Noci vědců byl doplněn i o sérii prohlídek. Komentovaná procházka Nahlédněte do zákulisí superpočítačového centra je vždy velmi oblíbená a kapacitně rychle naplněná. Návštěvníci se dostali až na střechu naší budovy, kde měli možnost zhlédnout důmyslný systém chlazení superstrojů. O patro níže se v rámci další prohlídky pohodlně usadili v sedačkách, nasadili si 3D brýle a ponořili se do vědeckých projektů, které přenášíme do virtuální reality.

Všemi smysly zažít superpočítačové centrum – splněno! Všem 900 návštěvníkům i kolegům, kteří se jim věnovali, moc děkujeme a těšíme se na další ročník této super akce.

 

 

 

Vloženo: 6. 10. 2022
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět