Platnost příspěvku skončila 30. 11. 2023!

Svátek studentů

Vyjádření rektora k 17. listopadu.

Milé studentky a milí studenti, vážené kolegyně a vážení kolegové,

blíží se 17. listopad, svátek studentů, Den boje za svobodu a demokracii, který si každý rok připomínáme a pořádáme Slavnostní zasedání Vědecké rady naší univerzity. Jde o připomínku událostí, které byly pro naši republiku zásadní, na kterých se studenti vysokých škol podíleli významným způsobem. Celá společnost cítila, že je nevyhnutelná změna a měli jsme to štěstí, že sametová revoluce proběhla poměrně „sametově“.

V současné době je ale celá republika zmítána různými událostmi, shromážděními a zprávami, které náladu ve společnosti vyhrocují a vedou k nevraživosti mezi nositeli různých názorů. Pro nás jako univerzitu jsou základními hodnotami svoboda, otevřenost, odpovědnost a vzdělanost. Trvale podporujeme rozvoj našich studentů, zaměstnanců a absolventů ve studiu, práci i v osobním životě. Máme také nastaveny procesy, jak řešit všechny možné situace, které během Vašeho studia nebo práce mohou vzniknout. Neváhejte je tedy využít, pokud se dostanete do složité situace.

I když byly poslední roky mimořádně náročné, věřím, že společně jsme schopni naše hodnoty zajišťovat a chránit. Prosím tedy za sebe i za univerzitu – nenechte se strhnout populismem a dezinformacemi. Soustřeďme se na to, čím můžeme naopak přispět. Každý má jen omezené možnosti, jak může druhým pomáhat. O to více nás musí těšit naše charitativní aktivity jako TechnikaRun, sbírky pro prospěšný second hand Moment, Vánoční aukce pro Mobilní hospic Ondrášek, Krevní výzva a další. Každý rok pomáháme stovkám potřebných a děláme to tak anonymně a nezištně. Mělo by být tedy i samozřejmostí, že si budeme pomáhat i v rámci univerzity.

Děkuji Vám všem za to, jak přispíváte k rozvoji naší univerzity.

Prof. Václav Snášel

Vloženo: 14. 11. 2022