Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2023!

Seminář FIP Academy představí výzkumy s velkým potenciálem v praxi

Seminář FIP Academy představí výzkumy s velkým potenciálem v praxi
Proč mezinárodní tým vědců vyvíjí solárně-termický fasádní systém? K čemu mohou sloužit nanostrukturované tenké vrstvy? Odpovědi na tyto otázky získají účastníci online odborného semináře, který FIP Academy uspořádá 1. prosince. Zájemci se mohou těšit na vystoupení Dietera Weiseho z Fraunhofer Institute for Machine Tools and Forming Technology IWU a Lukáše Halagačky z CEET a IT4Innovations VŠB-TUO.

Německý výzkumník a zástupce ředitele FIP Dieter Weise představí mezinárodní společný výzkumný projekt FutureFacade – kombinaci individualizovaného designu a solární tepelné energie pomocí nového procesu tváření kovových fasádních prvků. „V současném diskurzu o energetické transformaci se stále více dostávají do popředí metody decentralizované výroby energie z obnovitelných zdrojů. V ideálním případě by se energie měla přeměňovat tam, kde se skutečně využívá. Proto se projekt FutureFacade zaměřuje na vývoj moderního solárně-termického fasádního systému,” přiblížil hlavní téma přednášky Weise. 

Jeho ostravský kolega Lukáš Halagačka, vedoucí laboratoře fyziky nanostruktur, se bude věnovat přípravě i využití vrstvených nanomaterialů. „Nanášení tenkých vrstev a nanostrukturování pomocí litografických postupů jsou základními stavebními kameny složitých optických, fotonických a mikroelektronických systémů, s nimiž se setkáváme v každodenním životě,” naznačuje jeden ze směrů prezentace Halagačka.

Online seminář vedený v angličtině se uskuteční od 14:00, zájemci se mohou již nyní registrovat zde.

Fraunhoferova inovační platforma aplikované umělé inteligence pro materiály a výrobu byla založena loni v červnu. FIP Academy tvoří platformu pro sdílení vědeckých poznatků a zkušeností mezi vědci zapojených institucí.

Text: Martina Šaradínová, PR specialista pro VaV

Foto - zdroj: Ing. Lukáš Halagačka, Ph.D.

Vloženo: 23. 11. 2022
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9320 - Řízení VaV + PhD Akademie
Zpět