Oceněný pedagog Rostislav Dandoš: mým pedagogickým vzorem byla moje babička

Na podzimním slavnostním zasedání Vědecké rady VŠB-TUO byli vyhlášeni nejlepší pedagogové pro rok 2022, mezi nimi i Rostislav Dandoš z Hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO. Co pro něj ocenění znamená a kdo je jeho pedagogický vzor? Odpověděl v krátkém rozhovoru.

Co pro vás ocenění znamená?

Ocenění nejlepší pedagog Hornicko-geologické fakulty pro mě znamená opravdu hodně a je pro mě také znakem, že svou práci dělám dobře. Ocenění beru jako velké poděkování od svých studentů, za což jim děkuji. Na Katedře geodézie a důlního měřictví působím více než 10 let a za celou tuto dobu se snažím studentům maximálně věnovat a pomáhat. Práce se studenty mě velmi baví a naplňuje. Někdy je to ale opravdu náročné, takže si tohoto ocenění vážím o to víc.

Jak se snažíte vést své studenty a jak vlastně vedete celou výuku?

Své studenty a celou výuku se snažím vést přátelskou formou. Avšak tak, aby stále zůstala zachována hranice ve vztahu pedagog – student. Všem studentům se mimo jiné snažím vždy odpovídat na otázky, emaily atd. V oboru, který vyučuji, se velmi často vyskytují složité úlohy. Vždy je ale vysvětluji nejdříve „technicky“ a pak „lidštěji“. Ze zpětné vazby od studentů vím, že je to tak dobře a hodně studentům to pomůže pochopit i složitou látku. Někdy si pro odlehčení situace, např. u zkoušení, dovolím zavtipkovat. Velmi často jsem také se studenty v terénu za každého počasí. Vysvětluji jim měřickou techniku, úlohu a snažím se ve všem pomáhat. Troufnu si napsat, že i toto na mě studenti ocenili.

Máte nějaký pedagogický vzor nebo inspiraci?

Za celý svůj život jsem se setkal s mnoha učiteli, pedagogy a profesory. Každý měl svůj „styl“ výuky a přístup ke studentům. Ale mým největším pedagogickým vzorem, bohužel musím napsat byla, moje babička. Její projev byl profesionální, ale zároveň lidský a příjemný. Babička byla učitelkou celý svůj život a kdykoliv jsme potkali její bývalé studenty, tak ji už z dáli srdečně zdravili. Proto vím, že tento její „styl“ byl ten správný a proto se také snažím vést svou výuku stejně. Babičko, toto ocenění je pro Tebe.

Celkem bylo napříč univerzitou rozdáno témeř 6500 hlasů, které odevzdalo více než 2400 studentů bakalářského a magisterského studia.

Text: redakce

Foto: Tomáš Sláma