Oceněný pedagog Radomír Ščurek: student není pro mne materiál, ale vnímavá duše

Na podzimním slavnostním zasedání Vědecké rady VŠB-TUO byli vyhlášeni nejlepší pedagogové pro rok 2022, mezi nimi i Radomír Ščurek z Fakulty bezpečnostního inženýrství VŠB-TUO. Co pro něj ocenění znamená a kdo je jeho pedagogický vzor? Odpověděl v krátkém rozhovoru.

Co pro vás ocenění znamená?

Ocenění pro mě znamená radost z toho, že svou práci dělám dobře, nejen výkon publikační, ale také didaktický. Student není pro mne materiál, ale vnímavá duše, a případný profesní partner, který se může ke mně vracet i po ukončení studia, jako za svým mentorem, ke kterému má důvěru. Na to že tu důvěru u mnohých studentů skutečně mám jsem pyšný. Mnohým pomáhám v jejich nových životních etapách třeba s výběrem vhodného personálu ve firmách, kde pracují, a to zase mezi svými studenty. Bývalí studenti vědí, co mohou od osob, které doporučím očekávat.

Jak se snažíte vést své studenty a jak vlastně vedete celou výuku?

Studenty se snažím naučit zásady sociální inteligence, snažím se jim vysvětlit proč je fajn být v životě férový a nepodvádět sebe ani druhé. Určitě nejsem příznivec toho, že předčítám na výuce text z prezentace, studenti na vysoké škole určitě číst umí, raději po vysvětlení principu a teorie předmětů s nimi probírám praktické příklady z profesního života, aby pochopili, k čemu to všechno vlastně je a proč to je potřebné znát pro jejich vlastní život, ne pro školu. Občasný odborný humor také přednášku okoření a tříbí naše EQ.

Máte nějaký pedagogický vzor nebo inspiraci?

Učím cca 20 let, těžko říct, že bych měl po této praxi nějaké lidské vzory, ale když vyučují studenty v prvním semestru, kterých mám například v tomto roce cca 500, tak si připadám jako Igor Hnízdo z filmu Obecná škola. Mladí lidé přicházejí ze středních škol velmi rozjásaní a neznají pravidla chování, sociální interakce a socializace na nové podmínky a způsob studia a vysoké škole. Obvykle ve druhém semestru, už to jsou fajn lidé, kteří pochopili a můžeme se na sebe usmívat, a přesto dodržovat pravidla, a to že jsem byl z počátku přísný, bylo vlastně dobré pro ně. Třeba je naučit že nejsou na chodbách university neviditelní a je slušné se pozdravit aspoň kývnutím hlavy, mnozí nechápou. Tady se vzor Igor Hnízdo, zpočátku přísný, později férový učitel docela hodí. Většina studentů chápe, že je mám rád a pravidla a pořádek na začátku semestru zavádím, aby všichni měli stejné a spravedlivé podmínky a věděli co se po nich chce. Tady jsou i vidět specifika naší fakulty, která vychovává personál nejenom pro bezpečnostní služby a ozbrojené síly.

Celkem bylo napříč univerzitou rozdáno témeř 6500 hlasů, které odevzdalo více než 2400 studentů bakalářského a magisterského studia.

Text: redakce

Foto: Tomáš Sláma