TOP 10 nejlepších sportovců VŠB-TUO: na slovíčko s Eliškou Malcharczikovou

V letošním roce jsme opět pečlivě vybírali nejlepší sportovce z řad studentů naší univerzity. Ocenění nejlepších sportovců proběhlo na slavnostní Vědecké radě 10. 11. 2022.

Většina studentů je zapojena do projektu UNIS, který spadá pod VICTORIA VSC - Vysokoškolské sportovní centrum Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Dnes si představíme Elišku Malcharczikovou.

Eliška je studentkou 2. ročníku na Fakultě elektrotechniky a informatiky. Věnuje se vzpírání. Získala 1. místo na MČR do 20 a do 23 let. 18. místo na Mistrovství světa juniorek do 20 let a  15. místo na Mistrovství Evropy žen.

Co pro vás ocenění znamená?

Ocenění pro mě znamená formu uznání. Jsem ráda, že moje úspěchy jsou uznávány i na akademické půdě. Připadá mi pak, že vzdělání a sport jdou skloubit dohromady.

Od kolika let se svému sportu věnujete?

Já jsem se vzpíráním začala celkem pozdě, a to v mých 16 letech. Od té doby se mu věnuji velice aktivně (až osmi tréninky týdně).

Co považujete za svůj největší úspěch?

Jako největší úspěch považuji to, že jsem s něčím začala a nevzdala to. Moje začátky byly velice náročné. Na sport jsem byla neskutečně levá a divím se, že to se mnou můj trenér nevzdal. Dalším těžkým momentem v mé sportovní kariéře bylo i zranění v roce 2021. Měla jsem zánět v loktu a měsíc jsem nemohla dělat techniku. Sice ještě nejsem plně vyléčena, ale našla jsem spoustu lidí, kteří mi rádi pomohli a nemůžu je vynachválit. Takže dalším úspěchem jsou pro mě i přátelé, které jsem ve vzpírání našla

Jak vám v tom, abyste se mohla sportu věnovat naplno, vychází vstříc univerzita?

Určitě jak individuálním plánem, tak i podporou ze strany učitelů. Je velice hezké, když se mě učitel zeptá, kdy zase závodím a zdali mám nové rekordy, a já jsem pak šťastná, že se někdo zajímá.

Text: redakce

Foto: Tomáš Sláma, Eliška Malcharcziková