Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Vycestujte do zahraničí, něco se naučíte, a to i o sobě

Vycestujte do zahraničí, něco se naučíte, a to i o sobě
Martina Hulanová je studentkou doktorského stupně studia na Hornicko-geologické fakultě VŠB-TUO. Ta vycestovala na stáž do jihoamerického Peru. Jak se jí daří, co ji překvapilo a co je na Peru nejlepší? Odpověděla v rozhovoru.

Jste na pracovní stáži v peruánské Limě. Proč jste si pro stáž vybrala zrovna Peru?

Na tuto otázku asi nedokážu jednoznačně odpovědět, ale mám ráda cestování a Peru bylo vždy na mém seznamu zemí, kam jsem se chtěla podívat. Proto, když mi do mailu přišla nabídka na stáž, bylo hned jasno kam pojedu. Ten nápad mě nadchl a hned jsem začala zjišťovat podmínky. Jelikož studuji PhD. dálkově a již pracuji, času je méně a přišlo mi ideální zkombinovat cestování a stáž. Bohužel k uskutečnění kvůli pandemii došlo až za dva roky. Ale vyplatilo se počkat si!

Jaká jste měla od země očekávání?

Nijak jsem si to neidealizovala a nečekala jsem, že to tu bude stejné jako v Evropě. Je to úplně jiný svět. Čas tu tak nějak plyne jinak. Spousta věcí funguje jinak. Když jsem si na internetu našla, že v Limě (hlavní město) žije stejný počet obyvatel jako v celé ČR, říkala jsem si, to bude zajímavé. A taky je. A ne jen v tom špatném slova smyslu. Je tu spousta věcí, co bych klidně zavedla v Evropě taky. Jinak jsem se snažila nemít očekávání, aby mě ta zemně mohla překvapit.

Co vás na hlavním městě, samotné zemi i jejích obyvatelích nejvíc překvapilo?

Co mě nejvíc překvapilo? Asi to, jak jsou různé části města rozdílné. Jsou tu bezpečné části, kde žije ta bohatší část Limy a i pro turisty je to tu bezpečné a vypadá to tu dost podobně jako v evropských městech. Ale pak jsou tu části, kde žije ta chudší část, dost často tam není vyřešená kanalizace a voda a podle toho to tam tak i vypadá. Jinak Peruánci jsou hodně přátelští, jsou energičtí, trochu mi připomínají Španěly. Asi to bude tím sluníčkem. V Limě je během roku skoro stále stejné počasí, v zimě je tu kolem 12°C a v létě asi 30°C, takže ty rozdíly nejsou takové. Proto i doma nemají topení, okna nejsou s trojitým sklem jako u nás :). Jako Evropan s blonďatými vlasy tu vypadám jinak, proto si tu někdy připadám trochu jako exot :). Pár studentů ve škole si se mnou chtělo udělat fotku :)

 

Co vás naopak překvapilo nepříjemně?

Co mě překvapilo nepříjemně, že Peruánci mají představu, že jako Evropan mám peníze a tak se vám různě snaží naučtovat více, takže člověk musí být opatrný, nebo cestovat s místními, nebo smlouvat. Pak se mi stala nepříjemnost, že mi byla ukradena peněženka (naštěstí se zase tak nic hrozného nestalo a o peníze jsem nepřišla), ale člověk tu musí být víc opatrný. S okradením mají zkušenost místní, ale turisti jsou tu větší terč. Druhý takový trn v oku je doprava. Pokud cestujete ve špičce, může se vaše cesta protáhnout i o 30 minut. Je hodně hustá a Peruánci si s dodržováním pravidel nedělají moc hlavu. Mám řidičský průkaz, ale asi bych se trochu bála tu řídit.. Uvidíme.

 

Jste na pracovní stáži na univerzitě. Jak se peruánské školství liší od toho českého?

Co jsem měla možnost zjistit, tak hodně. Není to jako u nás, že by studenti chodili na vysokou, ale hned po základní školní docházce jdou na vysokou, takže jsou na univerzitě a je jim 17let. V této části to mají kratší, ale pak třeba na bakaláře studují 6 let, takže pak doženou ten evropský systém. Vysoké školy jsou tu státní, tam je vzdělání zdarma, ale ne moc kvalitní. Pak jsou placené a tam je kvalita o poznání lepší. Proto taky spousta z nich dokončí bakaláře, jdou do práce a pak někdy pokračují v magisterském studiu. Často všichni z rodiny pracují, aby jejich děti mohly na univerzitu. Taky systém výuky je trochu jíný, spíše podobný naší vysoké škole.

Co máte v rámci pracovní stáže na starost, čemu se věnujete?

Jsem na univerzitě USIL (Universidad San Ignacio de Loyola), je to pro mě první zkušenost s pracovní stáží (a doufám, že v tom budou pokračovat). Před odjezdem jsem dostala základní náplň, kterou jsme po příjezdu upravili, vzhledem k mým znalostem a zkušenostem. Je to rozdělené do dvou bloků. 3 dny v týdnu jsem online, pro studenty, kteří již pracují, nebo potřebují nějakou radu se závěrečnou prací - něco jako konzultace. V druhé části mám kurz na univerzitě, kam chodí studenti a učím je, co je laserové skenování, 3D modelování, BIM, jak pracovat s daty a podobně. Na začátku jsem se bála, že to bude složitější, protože přeci jen můj obor je Geodézie a kartografie, ale díky mé práci, kde se věnuji 3D a BIM, jim mám co nabídnout a vidím zájem studentů o toto téma. Měla jsem také prezentaci v rámci konference, pořádané univerzitou, nebo prezentaci pro studenty v jiných třídách. Na této univerzitě pro mě nebyla možnost zapojit se do výzkumu, ale i možnost vyzkoušet si učit mě hodně naučila.

Proč jste se rozhodla vycestovat do zahraničí? Byla už jste v rámci předchozího studia někde v zahraničí na studijním pobytu nebo v pracovní stáži?

Toto je moje první pracování stáž v rámci studií, ale v rámci předchozích pracovních zkušeností jsem hodně cestovala do Švédska, kde jsem nějaký čas i bydlela, takže v tom to není poprvé. Pro mě to je částečně vystoupení z komfortní zóny a výzva, nová země, jiná pravidla, jiní lidé, ale taky spousta zážitků, dobrodružství, rozšíření obzorů, a taky touha se něco naučit. Nejen jiný jazyk. A taky mi bylo trochu líto, že jsem to nevyzkoušela, když jsem byla na vysoké, tak jsem si to teď vynahradila.

 

Doporučila byste studentům vašeho oboru a vaší fakulty vycestování do zahraničí?

Rozhodně! Je to skvělé a nebudou litovat. Něco se naučí, i o sobě, potkají nové lidi, najdou přátele, takže rozhodně to je zkušensot k nezaplacení!! Ať se rozhodně nebojí, to úsilí na začátku za to rozhodně stojí!

Co vám život v cizině přinesl?

Asi se budu opakovat, ale nové přátele, člověk si vyzkouší, jaké to je žít v jiné zemi, a tím ji i více pozná, než když je tam na dovolené jako turista. Dostane realnějsí pohled na situaci. Taky se člověk naučí hodně o sobě, protože přeci jen to je jiné, než se přestěhovat v rámci ČR. Člověk občas musí řešit i ty méně příjemné situace. Ale ty benefity, které to přináší, za to stojí. Na začátku je vždy strach, ale pak přijde ta radost, že se to povedlo.

Je život na jižní polokouli, druhém konci světa, jiný svět? Dokázala byste si představit, že v Peru žijete?

Ano je, neumím to vysvětlit, ale čas tu plyne jinak. Peruánci hodně pracují, někdy i více než 8 hodin, ale taky se umí bavit. Já to ráda nazývám, že jsou intenzivní, ve všem. Jsou hned vašimi přáteli, ale taky je pak všechno lážo plážo, někdy je těžké s nimi naplánovat třeba výlet, nebo třeba hodinu, ale samozřejmě to neplatí pro všechny, to bych jim křivdila. Asi bych si to dokázala představit,tak na rok. Pak už by se mi stýskalo po Evropě. Mně se povede si to tu prodloužit, protože se mi povedlo domluvit se stáž ještě na druhé univerzitě, větší, kde mají laboratoř, skener, dron a tam to bude více o výzkumu a něco se naučit pro můj obor, než o tom, že bych učila studenty já. A taky to bude skvělá možnost pro navázaní vztahů mezi naší univerzitou a další možnost pro studenty. Takže mám z toho radost.

Umí Peruánci anglicky, anebo s nimi komunikujete španělsky?

Anglicky moc neumí, já zase neumím moc španělsky, takže někdy vznikají vtipné situaci, jako když jsem šla nahlásit na policii krádež dokladů a slečna policistka neuměla anglicky, tak jsme použivali překladač. To samé je s některými studenty. Ale vždy se nějak domluvíme a pro mě je to alespoň možnost více se jazyk naučit. V rámci univerzity jsem měla přístup ke kurzu španělštiny, takže poco a poco se učím i nový jazyk.

Plánujete nějaké výlety?

Ano, zatím poznávám Limu, má hodně co nabídnout a dělám víkendové výlety mimo město. Na konci první stáže a začátkem druhé budu mít měsíc volno a chci procestovat zbytek Peru, možná jiné státy, uvidíme, ještě nemám přesný plán. Ale určit Machu picchu, Cusco, Arequipa, nějaký trek v horách, těším se na to.

Co vás zaujalo z peruánské kultury?

Překvapilo mě, jak moc je stará, jak moc je barevná. Navštívila jsem zde Gran Teatro Nacional del Perů (nová budova divadla), baletní představení - Amazonico a byl to moderní balet inspirován Amazonií, rituály až do moderní doby a salsi. To představení bylo tak živé a barevné, skvělý zážitek. Pak jsem byla v galerii moderního umění a tam jsem měla možnost vidět to samé, barvy, obrazy, zvířata, Amazonie. Nemají tu památky jako je náš Pražský hrad, ale pyramidy a mnohem starší stavby, takže vás ohromí a dojde vám, jak je svět opravdu starý. A co je na peru to nejlepší? Jídlo! Překvapilo mě, jak je peruánská kuchyně rozmanita! Jde v ní poznat vliv ze Španělska, Číny, Itálii, hodně ryb, rýže. To si opravdu užívám. Musím říct, že to předčilo má očekávání. I zde jsou lidé vynalézaví a mají svojí pálenku - Pisco (pálenka z hroznů) a dělají z ní koktejly. O Peru a jeho zajímavostech a odlišnostech by se dalo vyprávět asi hodně dlouho. Každopádně všem doporučuju se sem podívat.

 

 

Vloženo: 5. 1. 2023
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět