Vánoční pozdrav rektora

Vánoční pozdrav rektora prof. Václava Snášela ke konci roku 2022.

Vážené kolegyně a vážení kolegové,

milé studentky a milí studenti,

období Vánoc a přelom roku jsou často provázeny zhodnocením uplynulého období. A co říci jiného k prvnímu čtvrtletí letošního roku 2022 než to, že to bylo opět náročné. Napadení Ukrajiny jako samostatného státu, začátek energetické krize, pokračující kovidová opatření. Témata, která musíme řešit každý jako jednotlivec a která musím řešit i já jako rektor zodpovědný za téměř 15 000 osob. Ano, tolik nás je dohromady za studenty/ky a zaměstnance/kyně. Každého se osobně tato témata týkala a týkají různě. Je potřeba se k nim postavit čelem, se zdravým nadhledem a s patřičnou solidaritou. Naše kvality jako univerzity a osob, které ji tvoří, jsou právě zřejmé i na ochotě pomáhat těm, kteří to potřebují. To, jak jsme jako univerzita úspěšní se totiž nehodnotí jen umístěním v žebříčcích nebo jiných ukazatelích.

Rok 2022 ještě pár dnů bude a byl skutečně náročný. Ale i tak jsme zvládli kontaktní průběh dvou semestrů, uspořádat desítky akcí, vyprovodit tisíce absolventů, vyslat do zahraničí a přijmout stovky zahraničních studentů, pokračovat ve stavbách dvou velkých budov přímo uprostřed kampusu, získat první místo jako škola nejlépe hodnocena zaměstnavateli. A to jen potvrzuje, že držíme, i přes všechny externí vlivy a turbulentní změny, směry, které jsme si vytyčili ve svém Strategickém záměru 2021+: stabilizovat počet studentů, být univerzitou s vysokou uplatnitelností absolventů v oboru, být uznávaným centrem orientovaného výzkumu, inkubátorem pro nadějné pracovníky a další cíle.

Proto se teď zkusme na chvíli zastavit a vychutnat si ten vánoční čas v kruhu našich nejbližších.

Přeji Vám krásné prožití vánočních svátků a do nového roku vše nejlepší, hlavně zdraví a pohodu.

prof. Václav Snášel

Vloženo: 19. 12. 2022