Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

V čele ITVS stojí nově Roman Vala

V čele ITVS stojí nově Roman Vala
Institut tělesné výchovy a sportu má nové vedení. Do jeho čela se posadil PhDr. Roman Vala, Ph.D. Jak se ve své nové funkci cítí a jaké má cíle? Odpověděl v rozhovoru.

Předně gratulujeme k nové pracovní pozici. Jak se v nové funkci cítíte?

Děkuji za gratulaci. Pro katedru pracuji mnoho let a znám ji tak zvaně z druhé strany. Když jsem se přihlásil do výběrového řízení, věděl jsem, do čeho jdu. Přesto všechno, samozřejmě, pocit zodpovědnosti spojený s řízením týmu lidí, jeho vedením k určitým cílům a vizím a také vytváření prostoru pro jejich realizaci ve mně vyvolává respekt. Řekl bych ale, že ten zdravý, produktivní. Pak je tady určitá zátěž vyplývající z administrativy spojené s řízením, ale to už k věci prostě patří. Takže, ve funkci se cítím dobře, protože mám rád výzvy sportovní i životní. Jsem plný respektu k ní i k lidem, s nimiž díky ní mohu spolupracovat a těším se na společnou práci.

Přibylo vám k ní hodně práce?

Ano, jistě, přibylo, ale považuji to za samozřejmost. Především oproti mé předešlé pozici narostly organizační a administrativní úkony. Důležité je teď vše dobře nastavit, aby se kolegům dobře pracovalo, studentům dobře studovalo a katedra se rozvíjela. Když se to podaří, o čemž nepochybuji, pak lidi i náročná práce prostě baví a nepřemýšlejí nad jejím množstvím. V této oblasti mi velmi pomáhají nové zástupkyně i tajemnice ITVS, za což jim touto cestou děkuji. Pevně věřím, že vše společně zvládneme.

Nová funkce je provázena řadou nových povinností a zodpovědností. Mátě nějakého „mentora“, který vám radí, jak s nimi nakládat?

Už, když jsem se rozhodoval, zda jít do výběrového řízení, jsem si byl vědom, že s ní přijdou novinky a témata, která lépe posunu díky spolupráci se zkušenými lidmi, a to nejen z oboru. Obecně na univerzitě pracuje mnoho opravdových kapacit a z každého setkání s nimi si člověk může odnést spousty užitečných informací a rad. A těch, na něž se mohu obrátit, mám, naštěstí, kolem sebe dost. Za to jsem skutečně vděčný.  

Je něco, co vás po nástupu do funkce nejvíce zaskočilo?

 Zatím mne nic nezaskočilo (ale co není, může být J ), ale velmi příjemně mne překvapila většina stávajících kolegů, kteří sdílí vize, se kterými jsem šel do vedení ITVS.  Těší mne, že máme podobný názor na to, kam by měl v budoucích letech ITVS směřovat.

Na jakou problematiku jste se vrhl jako první?

Naše práce má tři pilíře. Primární je výuka, v těsném závěsu vědecká práce a pak prezentace výsledků ITVS a tím i VŠB_TUO navenek. S kolegy se ale také chceme vrátit k jakési „roli“ péče o zaměstnance univerzity v oblasti sportovního vyžití. V prvé řadě jsem se tedy logicky vrhl čistě na věci týkající se zabezpečení výuky. Patřičné navýšení kapacity v hodinách tělesné výchovy, tak abychom uspokojili všechny studenty 1. ročníku. S tím je pak spojeno i nastavení práce v oblasti vědy a výzkumu. V neposlední řadě ale už nyní pracujeme na obnovení sportovních kurzů pro studenty i pro zaměstnance. Ty by měly být co nejdříve opět nedílnou součástí pestré nabídky pohybových aktivit jak pro studenty, tak pro zaměstnance.

S jakými cíli jste se na pozici vedoucího Institutu tělesné výchovy a sportu hlásil?        

V prvé řadě jsou to cíle v oblasti zabezpečení povinné výuky tělesné výchovy pro studenty 1. ročníku všech fakult, včetně již zmíněných kurzů. Dále se zaměříme v rámci ITVS na univerzitní sport a projekt UNIS, který podporuje vrcholové sportovce studující na VŠB-TUO. Mnozí z nich dosahují významných sportovních úspěchů na mezinárodním poli. Právě nyní jedou opět reprezentovat Českou republiku na mistrovství světa ve florbalu, Bc. Jiří Besta a Bc. Matyáš Šindler, kteří už na loňském světovém šampionátu pomohli získat bronzové medaile. Budeme více prezentovat a zviditelňovat podobné sportovní úspěchy.  Významnou oblastí budou benefity v oblasti sportu pro zaměstnance a jejich rodiny. Už října je zaměstnancům k dispozici badminton v prostorách víceúčelové sportovní haly. Pro děti z univerzitní mateřské školy startuje od ledna bezplatný tenisový kroužek. Možností máme celý seznam a budeme dělat vše pro jejich postupnou realizaci. Věda a výzkum jsou dalším, a jedním z nejvýznamnějších úkolů. Naším cílem by mělo být navázání intenzivní spolupráce s některými fakultami. Je to je otázka jednání a věřím, že se nám podaří najít společná témata podobně jako při mé osobní spolupráci s kolegy z FEI.

Co chcete změnit?

Řekl bych spíše, že se jedná o rozvoj, než o radikální změnu. A prostor pro zlepšování je vždy a všude.

Trénujte naše hokejisty v ostravském hokejovém derby. Mrzí vás prohra moc?

Prohra je zkušenost, která nás učí. Ke sportu, stejně jako k životu patří. Totéž úspěch. I ten stejně jako prohra může pohltit anebo se stát hnacím motorem. Jde vždycky o to, jak se k ní člověk postaví, jak ji využije.  Chtěl bych ještě jednou poděkovat všem hráčů i kolegům trenérům za vše spojené s derby. Bylo vidět velké nasazení hráčů na každém tréninku a samozřejmě také touha po vítězství v samotném utkání. Soupeř byl letos ale lepší a zvítězil.  Nicméně z každé prohry bychom se měli poučit, jen to nás může posunout k úspěchu. Věřím, že v příštím roce získáme pohár opět pro VŠB-TUO.

Neměli by studenti VŠB-TUO reprezentovat školu i v dalších sportech? Neuplatnilo by se třeba i florbalové, fotbalové nebo například volejbalové derby?

To je bez diskuse a je to jedním z našich cílů. První krok k tomu už jsme udělali a s kolegy z OU jsme připravili první basketbalové derby, které se v rámci univerzitní ligy basketbalu konalo 23. listopadu u nás v hale.

Jak jste prožíval Vánoce? Jak odpočíváte?.

Doba kolem Vánoc, je doba volna. Mám ji rád. Jak voní cukrovím. Byl jsem vždy s rodinou, a vzhledem k tomu, že u nás sportují úplně všichni, včetně našich dvou dětí, trávili jsme ten čas aktivním odpočinkem při sportovních radovánkách. Po nich většinou přijde čas i na konzumaci cukroví. Při jeho konzumací jsem docela aktivní, ale u jeho pečení moc aktivní nejsem.

 

Text: Ing. Barbora Urbanovská

Foto: Hokejové derby

Vloženo: 16. 1. 2023
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět