Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Na úspěšné stáže studentů HGF ve švýcarském výzkumném centru CEMEX by mohly navázat další aktivity

Na úspěšné stáže studentů HGF ve švýcarském výzkumném centru CEMEX by mohly navázat další aktivity
Do výzkumu v prestižním výzkumném centru společnosti CEMEX Innovation Holding AG ve švýcarském Bielu se mohou zapojit studenti Hornicko-geologické fakulty (HGF) VŠB-TUO. Na velmi úspěšné studentské stáže by vedení fakulty rádo navázalo také společnými projekty, publikacemi či komerčním výzkumem, a to zejména v oblasti konstrukčních materiálů, návrhu nových cementových směsí či betonů. Se zahraničními partnery hodlá o těchto možnostech jednat již letos na jaře.

Spolupráce je pro nás velmi prestižní a unikátní, jsme jedinou tuzemskou univerzitou, které se této cti dostalo. Velmi si toho vážíme a vítáme, že se naši studenti zapojují do výzkumu napříč řadou oborů. Naši partneři si velmi zakládají na tom, aby jejich výzkumné týmy byly multioborové, protože díky tomu mohou dosáhnout významných výsledků a být lídry výzkumu stavebních konstrukcí a materiálů. Možnost vyslat tam naše studenty je přínosem nejen pro ně, ale i fakultu. Pomáhá nám to vytvářet si zde podhoubí pro doktorské studium, vyhledávat a podporovat vhodné kandidáty a motivovat je k vědecké práci,“ uvedl proděkan pro vědu, výzkum a zahraniční styky HGF Václav Zubíček.

Během ročních stáží se studenti stávají členy tamního výzkumného týmu a podílejí se na řešení vědecko-výzkumného  projektu centra CEMEX. Jelikož na tyto stáže jsou vybíráni vysokoškoláci z celého světa, vyzkoušejí si mezinárodní spolupráci a získají kontakty pro svoji případnou budoucí vědeckou kariéru. Vedení HGF podepsalo smlouvu o stážích v roce 2019, kvůli pandemii covid-19 se ale první uskutečnila až o dva roky později. Jako vůbec první Čech na ni vyjel David Semančík, tehdy posluchač prvního ročníku navazujícího studia programu Těžba nerostných surovin, který uspěl v náročném výběrovém řízení.

Práce ve výzkumném centru CEMEX byla velmi zajímavá. Celý výzkum je zaměřen na snižování emisí oxidu uhličitého a díky tamnímu pobytu zvažuji možnost působení ve výzkumu. Na stáži jsem se zdokonalil především v práci v týmu, time managementu, angličtině, němčině a naučil jsem se pár slovíček španělsky. V práci jsem poznal spoustu super lidí, procestoval s nimi Švýcarsko a nadále  zůstáváme v kontaktu,“ popsal přínosy stáže Semančík.

I podle proděkana Zubíčka bylo na studentovi po absolvování stáže zřejmé, jak velkou změnou prošel. „Dodalo mu to na sebevědomí, zdokonalil se v cizích jazycích a může těžit ze svých bohatých zkušeností. Vzhledem k tomu, že s jeho působením byli partneři velmi spokojení, přišla nám vzápětí další nabídka na stáž. V tuto chvíli tam působí další z našich studentů a chystáme stáž pro dalšího uchazeče, který by ji měl absolvovat v online režimu. Příklad našeho prvního stážisty povzbudil i další, počet zájemců nám roste. Vidí, že jejich studium má smysl, mají možnost tam pracovat na nejmodernějších zařízeních a řešit výzkumná témata s dopadem do praxe,“ doplnil Zubíček.

Nyní vedení fakulty přemýšlí o tom, jak spolupráci dále posunout. V úvahu přicházejí společné projekty, publikace i poskytnutí zázemí fakulty pro komerční výzkum, například nabídnout zdejší laboratoře pro testování materiálů. „Na jaře se setkáme s vedením centra a byli bychom rádi, pokud by se nám povedlo domluvit na dalších společných aktivitách. Chceme získat i zpětnou vazbu od našich partnerů, i když zatím máme jen pozitivní ohlasy,“ uzavřel proděkan.

Hornicko-geologická fakulta se věnuje komplexnímu výzkumu, jenž se týká zejména vyhledávání, těžby a využití nerostných surovin s co nejmenším dopadem na životní prostředí včetně využití vedlejších produktů těžby a rekultivace krajiny po těžbě.

Text: Martina Šaradínová, PR specialista pro VaV
Foto: archiv DS

Vloženo: 19. 1. 2023
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9320 - Řízení VaV + PhD Akademie
Zpět