Platnost příspěvku skončila 29. 2. 2024!

Reprezentace byla veliká čest, a zároveň odpovědnost

Velký úspěch našeho e-sportovního týmu! Česká reprezentace, která se většinově skládala ze studentů Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO, se dostala na Mistrovství světa do Brazílie v rámci Campus Clutch 2022 od Red Bull.

Kluci skončili na krásném 5.-8. místě z celkových 50 států a my z celého srdce gratulujeme.

Nejprve velká gratulace k dělenému 5.-8. místu. Už jste ten pocit vstřebali, nebo ho přebilo zkouškové?

Moc děkuju. Už pár dnů po návratu se mi po Sao Paulu stýskalo, ale na stesk rychle přešla nálada i čas kvůli zkouškám.

Skončil rok 2022 a člověk má vždycky potřebu sumarizovat. Jaký byl váš rok 2022?

Můj rok 2022 byl docela naplněný dřiny jak už ve studiu, tak v mé herní "kariéře". Zároveň byl však plný neúspěchů, ze kterých si však beru vždy jen to nejlepší. Věřím však, že rok 2023 už bude ten rok, kdy všechna ponaučení z předešlých neúspěchů zužitkuju.

Co pro vás znamená, že jste reprezentovali Českou republiku v konkurenci dalších 50 států na Campus Clutch od Redbull v Brazílii?

Pro mě osobně určitě veliká čest a zároveň zodpovědnost. Upřímně, na žádný turnaj jsem asi neměl takovou motivaci trénovat, jako právě tento.

Jak jste se na jednotlivé zápasy připravovali?

Taktické přípravě na jednotlivé zápasy se nejvíce věnoval náš kapitán Míša z Olomouce (Shouty), který nás pak jen poučil a převykládal jeho poznatky. Jinak se každý připravoval individuálně různě, já se obvykle jen rozestřílel na practice range ve hře, protože deathmatche nám organizátoři zakázali.

Jak vlastně trénuje e-sportovec?

V zásadě se to o moc neliší od běžných sportovců. Je to prostě o tom pořád a pořád hrát. Na vyšší úrovni už se pak domlouvají "přátelské" zápasy (scrimy) proti jiným sehraným týmům, které obvykle trvají hodinu, o nic v nich nejde a nikde se je nedá sledovat.

Jaké byly reakce na Brazílii v okolí? Rodiny, kamarádů, spolužáků, pedagogů.

Všichni z toho byli nadšení a podporovali mě v tom, za což jsem všem moc vděčný. Upřímně jsem tak pozitivní reakce ani nečekal, moc to zahřeje na srdíčku.

Oslavili jste úspěch řádně?

Ani moc ne, měli jsme ambice na to to celé vyhrát, při nejhorším skončit 4. až 3., takže jsem upřímně neměl ani moc náladu slavit, když nepočítám Champions Night afterparty na střeše věžáku v centru Sao Paula. Tu jsem si opravdu užil, zejména plný drinků míchaných z Red Bullu.

Jak dlouho se e-sportu věnujete? Setkali jste se i s negativními ohlasy, když jste s ním začínali?

E-sportu se věnuju už od roku 2019, kdy jsem se poprvé podíval na LAN turnaj v CS:GO tady v Ostravě. Pak jsem přesedlal na Rainbow Six Siege, kde jsme se účastnili například MČR v počítačových hrách. Tehdy to nikdo nebral vážně, a spíše jsem sklízel posměch než cokoliv jiného. To mě však neodradilo v tom, abych se věnoval něčemu, co mě baví a naplňuje, a očividně to mělo smysl.

Jak se dá skloubit studium s e-sportem?

Velmi těžko. Takový "vrcholový" e-sportovec by měl věnovat hraní alespoň 3 hodiny denně, a mnohdy více, když už má i nějaké placené angažmá. Ale když je vůle, tak nic není nemožné. Krásným příkladem je například Nats z Team Liquid, který se studiu věnuje do teď, a to už více než dva roky hraje na samotném vrcholu VALORANTu.

Byla Fakulta elektrotechniky a informatiky vaše první volba?

Ano, vždy jsem vnímal informatiku jako obor, ve kterém se v budoucnu vidím, a neměl jsem důvod jít jinam.

Studentský život není jen o biflování a ležení v knížkách. Máte na zábavu vůbec čas?

Samozřejmě, že se během semestru čas najde. Je to sice trochu složitější, ale dá se.

Vloženo: 27. 2. 2023