Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Dubnový seminář FIP Academy: nanofiltry i 3D navíjení skeletu

Dubnový seminář FIP Academy: nanofiltry i 3D navíjení skeletu
Využití grafitického nitridu uhlíku pro vývoj nanofiltrů účinných proti bakteriím a virům i nový proces výroby termoplastických lehkých konstrukčních dílů, tedy 3D navíjení skeletu (3DSW), budou ústředními tématy odborného online semináře FIP Academy, který se uskuteční 6. dubna. První z nich představí Ladislav Svoboda z Centra nanotechnologií, jež je součástí CEET VŠB-TUO, o druhé se postará Björn Beck z Fraunhofer ICT, který nahradí původně avizovaného Clemense Possela z téhož institutu.

Zástupce vedoucího Laboratoře nanočásticových materiálů Centra nanotechnologií Ladislav Svoboda se zaměří na jeden z posledních multidisciplinárních výzkumných projektů, který se zabýval praktickým využitím výsledků základního výzkumu grafitického nitridu uhlíku, konkrétně vývojem baktericidních a virucidních nanofiltrů trvale regenerovaných denním světlem. 

Jedna pandemická krize se zdá být pod kontrolou, ale co budoucnost? COVID-19 nám pouze ukázal, kde jsou naše slabiny a že je stále co zlepšovat v naší ochraně i ochraně životního prostředí,“ zve na přednášku nazvanou Grafitický nitrid uhlíku: Chytré řešení nových problémů v moderním světě, Svoboda, který se ve výzkumu zaměřuje zejména na fotokatalýzu, syntézu a charakterizaci nanomateriálů.

Druhý z hostů účastníkům přiblíží postup, kdy použitím lokálních výztuh z kontinuálních vláken ve vysoce namáhaných oblastech součástí lze výrazně zlepšit mechanické vlastnosti vstřikovaných konstrukčních dílů a zároveň maximalizovat potenciál pro lehkou konstrukci. „Proces 3D navíjení skeletu (3DSW) je robotická navíjecí technika, která umožňuje navíjení termoplastických kontinuálních vláknových výztuh na bázi směsných přízí do složitých vláknových struktur pro lokální vyztužení vstřikovaných konstrukčních dílů,“ zve Beck, který ve Fraunhoferově společnosti působí od doku 2015 a v současné době je vedoucím skupiny Injection and compression molding na oddělení polymerního inženýrství ve Fraunhofer ICT.

Seminář se uskuteční od 14:00, registrovat se na něj můžete již nyní zde

Text: Martina Šaradínová, PR specialista pro VaV
Foto: BB archív

Vloženo: 17. 3. 2023
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9320 - Řízení VaV + PhD Akademie
Zpět