Studenti evropských univerzit hledají urbanistické řešení pro postindustriální Ostravu

Katedra stavebních hmot a diagnostiky staveb (FAST) zahájila v neděli 23.4.2023 finální část mezinárodního projektu „Blended Intensive Programmes in Higher Education Projects“ (Erasmus+ BIP), který potrvá až do 28.4.2023 a jeho přesný název je „Common Regeneration - How can urban commons transform an industrial and mining region? Case study: Ostrava“.

V rámci programu již proběhla dvě virtuální setkání v březnu a dubnu a nyní začíná dlouho očekávaná praktická část, jejíž součástí je práce studentů v mezinárodních týmech, a to na vybraných lokalitách samotné Ostravy. Cílem práce studentských týmů bude pro tyto lokality najít architektonická řešení pro transformaci území po těžbě s důrazem na zmírnění dopadů změny klimatu a také najít cestu k možnosti aplikace takových řešení do postindustriálních oblastí kdekoliv na světě. V této souvislosti se budou studenti zabývat také městskými komunitami a hledání sociokulturních a ekologických hodnot.

Projekt je koordinován na české straně VŠB-TUO, Institutem udržitelného rozvoje sídel z.s. (IURS) a Ostravskou univerzitou, ale účastní se jej celkem 44 studentů a lektorů zejména ze zahraničních univerzit, z nichž některé jsou součástí mezinárodního konsorcia U!REKA: Frankfurt University of Applied Sciences, Hogeschool van Amsterdam a Helsinki Metropolia University of Applied Sciences. Zastoupení studentů je však opravdu celosvětové, protože se projektu účastní také Erasmus+ studenti, a to nejen z Evropy, ale také Indie, Egypta, Jihoafrické republiky či Mexika! Pro každého zúčastněného studenta je BIP skvělou příležitostí nejen prohloubit vědomostí, ale také zlepšit své komunikačních dovedností.

Erasmus+ BIP „Common Regeneration - How can urban commons transform an industrial and mining region? Case study: Ostrava“ je prvním svého druhu pořádaným na VŠB-TUO! Vzhledem k hojné účasti a také spojení aktuálních témat v souvislosti s postindustriální krajinou je možné, že tento projekt odstartuje novou éru mezinárodních projektů určených studentům.

Vloženo: 2. 5. 2023