Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Proběhla největší evropská superpočítačová událost roku, kde i IT4Innovations prezentovalo své aktivity

Proběhla největší evropská superpočítačová událost roku, kde i IT4Innovations prezentovalo své aktivity
V německém Hamburku proběhla největší evropská superpočítačová konference – ISC 2023. Mezi vystavovateli nechybělo IT4Innovations, které v rámci vlastního stánku prezentovalo ostravské superpočítačové centrum a jeho aktivity.

Historie konference International Supercomputing Conference (ISC) sahá až do roku 1986. IT4Innovations mělo svůj první stánek na výstavě konference ISC již v roce 2014 v Lipsku. Od té doby se akce účastní každý rok. Evropská HPC komunita se s vývojem superpočítačů a superpočítání stále rozšiřuje a zahrnuje odborníky i na strojové učení, analýzu dat a kvantové výpočty.

Letošní ročník ISC proběhl od 21. do 25. května v německém Hamburku a zúčastnilo se jej 3 100 návštěvníků. Konference s přednáškami a panelovými diskuzemi bývá tradičně doplněna o vystavovatelskou část, největší výstavu HPC a stále hojněji zastoupeného kvantového počítání v Evropě, na které se letos představilo 147 institucí či firem z celého světa. 

IT4Innovations na vlastním stánku prezentovalo návštěvníkům své aktivity, mezinárodní projekty do jejichž řešení je zapojeno, či služby Národního centra kompetence pro HPC. Mnoho návštěvníků se zapojilo i do našeho losování s projekty OpenWebSearch.EU a EXA4MIND. Šest šťastlivců bylo odměněno krásnými cenami.

Při příležitosti konání konference byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500, již jeho 61. vydání. Karolina se stále drží v první stovce, přesněji na 95. místě. LUMI již tři žebříčky za sebou drží pozici evropské jedničky a světové trojky. Díky členství IT4Innovations v konsorciu LUMI mají k tomuto superpočítači přístup i čeští vědci

Světovou jedničkou je stále Frontier v USA, jakožto jediný superpočítač exascalové úrovně (s teoretickým výpočetním výkonem 1 679 PFlop/s), a dvojkou japonský Fugaku (537 PFlop/s).

Vyhlašován byl i žebříček Green500, který posuzuje superpočítače z hlediska energetické účinnosti. Karolina nyní zaujímá 24. místo a LUMI 7. místo.

Více informací o konferenci naleznete zde: https://www.isc-hpc.com/

 

 

Vloženo: 29. 5. 2023
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět