Mezi oceněnými Talenty roku je i student VŠB-TUO Pierre Koleják

Ve čtvrtek 1. června se ve foyer Nové radnice na Prokešově náměstí konala vernisáž výstavy a setkání oceněných studentů programu Talent roku. Mezi oceněnými výjimečnými studenty, které schválili zastupitelé města na lednovém setkání, je i student doktorského stupně studia na VŠB-TUO Pierre Koleják.

Pierre Koleják se zabývá experimentální laserovou fyzikou a fotonikou v rámci dvojího doktorátu mezi VŠB – Technickou univerzitou Ostrava a Université de Lille. „Studovat doktorát na dvou univerzitách je velmi náročné. Musíte být flexibilní, každá země má navíc jiné požadavky. Mám dva školitele, s oběma se musím domluvit a vždy jsem pro toho jednoho online a řeším s ním experiment na dálku,“ říká Pierre Koleják na začátek.

Jak už zaznělo v úvodu tohoto textu, Pierre Koleják se zabývá experimentální fyzikou. „Pracuji s pulzními lasery. Jedná se o velmi rychlé záblesky světla, které tím, že jsou neskutečně krátké a energie je soustředěna do krátkého okamžiku, jsou velmi intenzivní. Když jimi osvítíte jakoukoliv látku, světlo ji, laicky řečeno, nakopne a látka se chová jinak. My její chování studujeme,“ vysvětluje mladý vědec, který hodně využívá imbusové klíče, elektroniku nebo programování a trpělivě hledá signál, který světu přinese něco nového. Peníze z programu Talent roku chce využít zejména k pendlování mezi Francií a Českem. „Ocenění pro mě určitě znamená úspěch. Je to pro mě zpětná vazba, že má moje práce smysl a dělám ji správně. A že stojí za to dřív a vynakládat své úsilí. Ocenění je motor k tomu, abych šel dál za svým cílem a dělal, co mě baví,“ uzavírá Pierre Koleják.

Sedm výjimečných studentů, kteří získali titul Talent roku, se setkalo 1. června 2023 na vernisáži ve foyer Nové radnice. Ocenění studentů, jejichž praxe a studijní výsledky významně převyšují standard, schválili zastupitelé na svém lednovém zasedání. Mezi čtyřmi oceněnými studentkami a třemi studenty nalezneme široké spektrum specializací, nominovaní se věnují umění, ochraně přírody a biodiverzitě, nanotechnologiím, informatice, politologii, leteckému průmyslu a vesmírné vědě či strojnímu inženýrství. „Vhodné podmínky pro studium nadaných vysokoškoláků a jejich další profesní uplatnění vytváří Ostrava dlouhodobě. V letošním druhém ročníku programu Talent roku byli oceněni studenti, kteří se podílí na popularizaci vědy, publikují odborné články, organizují vědecké soutěže a jejich studijní výsledky jsou vynikající, jejich životní příběhy inspirující. Investice do vzdělání a talentovaných lidí se našemu městu vyplatí, a proto podporujeme talentované studenty od mateřinek až po vysokou školu,“ uvedla Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora.

Foto: Adolf Horsinka

Vloženo: 19. 6. 2023