Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Fraunhoferova inovační platforma slaví druhé narozeniny

Fraunhoferova inovační platforma slaví druhé narozeniny
Celkem 16 podaných společných evropských projektů, odborné webináře FIP Akademie, účast na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně či Energetickém fóru 2023, řada dvoustranných návštěv a rozhovorů. To jsou jen některé z výsledků, které přinesla v tuzemsku ojedinělá Fraunhoferova inovační platforma FIP-AI@VSB-TUO, která v těchto dnech slaví druhé narozeniny.

Příprava společných projektů je jedním z důležitých poslání FIP. Také proto naši němečtí kolegové navštívili různé součásti VŠB-TUO, aby pracovali na stávajících projektech, připravili nové návrhy kooperace a navázali další spolupráce s cílem identifikovat společná témata. Celkem bylo podáno 16 projektů, z toho devět v programu Horizon. Velmi mě těší, že se nám daří i v dalších oblastech. Některé aktivity, jako například FIP Academy, jsou dávány jako příklad dobré praxe i ostatním FIP v zahraničí. Naopak velký prostor pro zlepšení vidíme v propojení s firmami, jako otevřená platforma stojíme o spolupráci s dalšími aplikačními partnery,“ uvedla ředitelka FIP-AI@VSB-TUO a prorektorka pro vědu a výzkum VŠB-TUO Jana Kukutschová.

Do FIP vkládá každá ze zapojených institucí znalosti a zkušenosti z oborů, v nichž vyniká. V případě VŠB-TUO se jedná zejména o oblast umělé inteligence a výpočetní techniky nové generace, u Fraunhofer ICT o materiálový výzkum a energetické systémy a u Fraunhofer IWU o výrobní technologie.

Jednou ze společných akcí bylo například dubnové Energetické fórum 2023 uspořádané v Chemnitz v rámci evropského projektu GeoUS – HORIZON2020 ve spolupráci s VŠB-TUO, Fraunhofer IWU a firmy EINS. Základním tématem bylo obnovitelné teplo - pohled na mezinárodní výzkumné projekty a regionální aplikace. V polovině června se bude FIP prezentovat i na Fraunhofer IWU Open House.

Roční výročí slaví FIP Academy, která byla vytvořena jako platforma pro výměnu zkušeností výzkumníků z partnerských institucí formou odborných seminářů. Zatímco v minulém akademickém roce se uskutečnilo celkem pět setkání, jichž se zúčastnilo více než 100 účastníků a deset přednášejících, v tomto roce na osmi webinářích vystoupilo 16 přednášejících,  které sledovalo 148 účastníků.

Kromě aktivit, které by měly přispět například i ve spolupráci s Moravskoslezským inovačním centrem (MSIC) k většímu propojení s aplikační sférou, FIP-AI@VSB-TUO plánuje rovněž kroky pro vlastní zviditelnění. Jedním z nich bude pravidelný Newsletter FIP. Fraunhoferova inovační platforma je rovněž jedním z partnerů chystaného projektu REFRESH, jehož cílem je díky propojení špičkové vědy, studentů a firem vytvořit inovační prostředí a přispět k úspěšné transformace Moravskoslezského kraje.

FIP-AI@VSV-TUO byla v Ostravě slavnostně otevřena v červnu 2021. VŠB-TUO a další partneři díky této spolupráci získávají nejen cenné kontakty se špičkovými vědci Fraunhofer ICT a Fraunhofer IWU, ale mohou sdílet i know-how Fraunhofer-Gesellschaft, jedné z největších organizací v oblasti aplikovaného výzkumu a vývoje v Evropě, i dalších 15 FIP po celém světě.

Text: Martina Šaradínová, PR specialista pro VaV
Foto: Petr Havlíček

Vloženo: 7. 6. 2023
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9320 - Řízení VaV + PhD Akademie
Zpět