Lidé si ke mně dovolí to, co já dovolím jim

Nevhodné chování nebo diskriminaci řeší na VŠB – Technické univerzitě Ostrava také ombudsmanka univerzity, kterou je Lenka Pavelková.

Pokud nevíte, jak nepříjemnou situaci vyřešit, můžete se na ni obrátit, je tady pro vás.

Kdo se na vás může obrátit? Jste tady jak pro studenty, tak i pro zaměstnance?

Má působnost se vztahuje jak na studenty, tak i na zaměstnance.

S jakými problémy se na vás obracejí lidé nejčastěji?

Týká se to studijní agendy, mezilidských vztahů nebo nevhodného chování? Je to komplex všeho, na co se ptáte.

Kde vás lidé najdou a jak vás mohou kontaktovat?

Lidé mě mohou a kontaktují mě prostřednictvím oficiálního e-mailu , dále se domlouváme dle možností a potřeb.

Jste osoba mimo univerzitní prostředí. Vidíte skutečnost, že máte na věc jiný pohled, jako výhodu?

Akademické prostředí jako každé jiné pracovní prostředí má svá specifika. Pokud má ombudsman řešit jednotlivá témata bez zátěže a nezávisle, objektivně, pak je fakt, že jsem osobou mimo univerzitní prostředí, samozřejmě nejen výhodou, ale nezbytnou nutností.

Jak by měl člověk postupovat, má-li pocit, že byla nějakým způsobem dotčena jeho práva?

Je třeba si říci: „Lidé si ke mně dovolí to, co já dovolím jim.“ A následně - nenechat si to líbit. Pak využít všechny dostupné prostředky, které mi v tom mohou pomoci. I ombudsmanku.

Jak úzce spolupracujete s Etickou komisí VŠB-TUO? Řešíte některé případy společně?

Zatím ne, jsem ve funkci krátce. Ale plánuji oficiální setkání, abychom se osobně poznali a dohodli se na parametrech spolupráce.

Nemůžu se nezeptat. Někteří lidé se dost často ohánějí svými právy a svými hranicemi, je ale potřeba brát ohled na to, každý máme hranice nastaveny nějak jinak. Kde tedy končí korektnost a respekt a začíná neúcta nebo nevhodné chování?

Jak z toho vlastně vybalancovat? Naše práva jsou oficiálně garantována Ústavou ČR, Zákoníkem práce, mravními hodnotami atd. A měla by být shodná pro nás všechny, kteří žijeme v ČR. Kdykoliv, když si kdokoliv ve svém vlastním přesvědčení mylně myslí, že něco z toho nemusí respektovat, chová se vlastně nevhodně a bohužel často i nemorálně (i když často ne proti - právně). A zde vidím hlavní roli ombudsmana - schopnost to takovému člověku sdělit a vést ho k jinému způsobu chování a jednání.

Text: Ing. Barbora Urbanovská, Mgr. Lada Dittrichová

Vloženo: 3. 7. 2023