Kybernetické obtěžování je dnes stále častější

Vyzpovídali jsme Tomáše Veličku, ředitele Poradny pro primární prevenci Ostrava, který se dlouho - době věnuje tématu sexuálního obtěžování.

Jak byste definoval pojem sexuální obtěžování?

Sexuální obtěžování můžeme charakterizovat asi takto: sexuální obtěžování je šikana, nebo dokonce nátlak, který má sexuální povahu. Dopouštět se ho může každý, ale celkem často bývá přítomno na místech, kde je jasně patrná hierarchie. Například v práci, kde šéf své podřízené nabídne speciální výhody za to, že mu bude kdykoliv k dispozici, pedagog studentovi, … I když jde o problém, který není specifický jen pro jedno pohlaví, mnohem častěji se stávají terčem sexuálního obtěžování ženy a děti. Pro sexuální obtěžování je typické, že s ním osoba, na kterou je toto chování mířeno, nesouhlasí. Pokud obě strany souhlasí, o sexuální obtěžování se nejedná.

Existuje více forem sexuálního obtěžování?

Ano, co se forem týká, můžeme sexuální obtěžování rozdělit takto: kybernetické, slovní a fyzické.

Jak poznám, že se nejedná o hloupý vtip, ale o sexuální obtěžování? Přece jen, každý z nás je nastavený nějak jinak. Kde končí korektnost, respekt a úcta?

Hranice je ovšem poněkud individuální, to co je pro jednoho ještě v normě, pro druhého už to být nemusí. Nicméně, charakterizoval bych ji takto: pokud má někdo nevyžádané sexuální návrhy, zvlášť takové, které se opakují i poté, co dotyčná odmítne, nebo si někdo vynucuje sexuální chování za příslib výhod či má nevhodné komentáře sexuálního charakteru, posílá vám nevyžádanou elektronickou komunikaci sexuální povahy, dělá nevhodné vtipy nebo nevhodná gesta sexuální povahy, odhaluje se na veřejnosti, dotýká se oběti, i když nechce, nebo ji znásilní či se o to pokusí.

Jak se mohu jako oběť bránit?

Jsou dvě možnosti. Říct útočníkovi, že je mi to nepříjemné, bráním se minimálně slovně. Pokud se nemůžete bránit, například když jde o vašeho pedagoga, nahlaste to na poradenské pracoviště VŠB-TUO, Etické komisi VŠB-TUO, vedoucímu katedry, děkanovi nebo ombudsmance.

Překvapilo mě, že existuje i kybernetické sexuální obtěžování. Je tento druh stále častější Kde se nejčastěji projevuje? Jedná se o mailovou komunikaci, nebo může být oběť kontaktována například prostřednictvím sociálních sítí?

Kybernetické obtěžování je dnes stále častější. Spíše než o e-maily se dnes jedná o sociální sítě (Instagram, Tik Tok, Viber, WhatsAapp, Snapchat, Facebook, …). Platí to zejména u mladší generace.

Co by měl člověk udělat, když se setká se sexuálním obtěžováním, ať už jako oběť, nebo jako přihlížející?

První ze zásad je, že byste neměli být ticho. A to jak v případě, že se sexuálním obtěžováním nesouhlasíte, tak ve chvíli, kdy se vám něco stane. I když to může být těžké, běžte a incident nahlaste. Stejně konejte ve chvíli, kdy jste pouze přihlížející. Je třeba zanechat sexuální objektivizace, kdy je druhá osoba pojímána pouze jako předmět sexuální touhy, přestat tolerovat vtipy o znásilnění a připustit, že nejde jen o problém oběti. Problém se vyřeší ve chvíli, kdy se o něj začnou zajímat všichni.

Text: Ing. Barbora Urbanovská, Mgr. Lada Dittrichová

Vloženo: 10. 7. 2023