Fakulta stavební připravuje nový studijní program

Fakulta stavební VŠB-TUO připravuje ve spolupráci s dalšími fakultami nový studijní program: Chytré a zelené budovy v cirkulárním stavitelství. Ten se pro první studenty otevře v akademickém roce 2025/2026. Jak přípravy na program pokračují? Odpovíme v článku!

Vše začalo v srpnu 2022. I když v průběhu řešení projektu došlo k posunu časového harmonogramu prací na některých klíčových aktivitách oproti původnímu plánu, přípravy zdárně pokračují. „V současné době máme připravenou skladbu předmětů, dalším krokem je zpracování anotace jednotlivých předmětů. Ty budou za použití matematických modelů optimalizovány tak, aby byla prokázána optimální návaznost předmětů v jednotlivých semestrech a ročnících,“ vysvětluje na začátek docentka Iveta Skotnicová, která tým vede. Na přípravách nového multioborového programu se kromě Fakulty stavební podílí také Fakulta materiálově-technologická, Ekonomická fakulta, Fakulta elektrotechniky a informatiky a Fakulta bezpečnostního inženýrství. Zapojeny jsou také Institut environmentálních technologií a Výzkumné energetické centrum, obě jsou součástí Centra energetických a environmentálních technologií. „Na studijním programu se budou podílet i odborníci z firem, kteří studentům budou přednášet nebo jim zajišťovat praxe,“ dodává Skotnicová.

Skladba předmětů nového studijního programu bude zahrnovat jak klasické předměty teoretického základu, tak i předměty zaměřené na stavebnictví. Hlavním inovativním záměrem nového studijního programu je zahrnout do skladby předměty, které budou reagovat na současné a budoucí požadavky stavební praxe. „Je potřeba reagovat i na požadavky Evropské unie, na zavádění environmentálně šetrných technologií, materiálů, prvků zelené infrastruktury a ekologických inovací ve stavebnictví. Také přechod na nízkouhlíkové a oběhové hospodářství ve stavebním sektoru bude vyžadovat kvalifikované pracovní síly se specifickými a často novými dovednostmi,“ říká Iveta Skotnicová, podle které se budou zvyšovat i požadavky na digitalizaci procesů ve stavebnictví. I proto budou mít absolventi FAST VŠB-TUO znalosti a dovednosti v oblasti umělé inteligence a virtuální reality. „Spoluúčast dalších fakult a výzkumných ústavů VŠB-TUO je pro nás velmi důležitá. Svými předměty rozšíří znalosti a praktické dovednosti našich studentů.“

Během příprav byl proveden také průzkum mezi firmami napříč Českou republikou. „Setkali jsme se s pozitivní reakcí na připravovaný studijní program. Zeptali jsme se na názor také absolventů bakalářských a navazujících magisterských studijních programů FAST. Vyplynulo z toho, že mnohé stavební firmy dnes očekávají od svých zaměstnanců nejen kvalitní stavební základy, ale i znalosti nových technologií a materiálů, znalosti návrhů a aplikací chytrých řešení v objektech, a tak dále,“ dodává řešitelka. Uplatnitelnost absolventů lze předpokládat v projekčních a realizačních firmách nebo investorských organizacích, ve veřejné správě nebo oblastech technického navrhování budov.

Vloženo: 6. 7. 2023