Návštěva žáků ZŠ z Bystřice

Společná exkurze na Centru nanotechnologií, Fakultě materiálově-technologické a Institutu dopravy.

Minulý týden proběhly dvě exkurze žáků páté a osmé třídy z ZŠ S. Hadyny v Bystřici. Žáci navštívili postupně tři laboratoře.  Nejdříve se byli podívat v laboratořích týmu Formula Student na Fakultě strojní, kde studenti univerzity vyvíjejí a konstruují závodní automobil. Představení formule a zákulisí vývoje představili prof. Aleš Slíva a Bc. Zdeněk Petera.

V laboratořích Katedry chemie a fyzikálně-chemických procesů na FMT kolegové Ing Jiří Pavlovský Ph. D a Ing Jiřina Vontorová, Ph.D. připravili chemickou laboratoř pro stanovování proteinů a cukrů v běžných potravinách. Zábavným způsobem změny barev se žáci dozvěděli, co obsahuje šunka anebo jogurt.

Na Centru nanotechnologií CEET si mohli páťáci a osmáci připravit vyredukované nanostříbro použitím kopřivového čaje, zkusit si práci v rukavicovém boxu v podtlaku a prohlédnout si běžné věci jako sůl, mince a vlasy pod optickým digitálním mikroskopem za asistence odborníků z CNT.  Žáci osmých třid měli za úkol v rámci soutěže mezi týmy zdolat krátký chemický kvíz.

Vloženo: 29. 6. 2023
Útvar: 9360 - Centrum nanotechnologií