První závod, první úspěchy i zklamání. Jak se formuli dařilo?

Studentský tým Formula TU Ostrava je zpátky z prvního závodu sezóny. Ta pro ně nezačala zrovna šťastně, od začátku měli skluz. Z holandského okruhu si přesto kromě nových zkušeností vezou solidní 10. místo.

Dostat auto na trať. Takový byl letošní cíl týmu Formula TU Ostrava, který se jim podařilo naplnit hned v prvním závodě sezóny na nizozemském okruhu TT Circuit Assen. Proč po loňské, mimořádně úspěšné sezóně, kdy si právě v Holandsku dojeli pro fantastické čtvrté místo, přichází tak skromný cíl?

Důvodem jsou komplikace, které studenty provázely už před startem závodní sezóny v průběhu roku. Zaprvé, partu opustilo mnoho zkušených týmových kolegů, kteří odpromovali, stali se inženýry a podle pravidel výhradně studentské soutěže nemohli v týmu pokračovat. Tým tak omládl a teď sestává hlavně z lidí, kteří zkušenosti teprve sbírají. Druhým důvodem bylo rozhodnutí vyvinout v souladu s novým směřováním ve světě automotive monopost s hybridním pohonem. I proto už se kromě strojařů v týmu, který funguje především díky podpoře Fakulty strojní a firemních partnerů, uplatní také studenti jiných fakult – například elektrotechnici.

Úkol, s nímž neměli doposud žádné zkušenosti, i obměna týmu tak přinutily studenty klást si pro tuto sezónu realistické cíle. Přesto dokázal ostravský tým v konkurenci dvanácti celků z celého světa zabojovat a ve výsledném hodnocení uzavíral desítku nejlepších. „Jsem na celý tým opravdu pyšný. Protože i přes komplikace jsme to nevzdali a naše působení na holandském okruhu neukončili předčasně – i když jsme k tomu neměli daleko,“ naznačuje kapitán týmu Zdeněk Petera situaci, kdy kvůli technické závadě závod skoro zabalili, nakonec ale auto v boxu zprovoznili.

Týmu se nedařilo podle představ už od startu sezóny – v průběhu roku totiž studenti nabrali skluz a nový vůz ani nestihli otestovat. „Táhne se to s námi už od začátku roku. Do Assenu jsme odjížděli s autem, které jsme na okruh prakticky nepostavili. Zkouška ohněm tedy měla přijít až v Holandsku,“ přiznává Zdeněk. Cílem proto bylo zvládnout technickou přejímku a dostat auto na trať. To se týmu povedlo. „Vždycky říkám, že je obrovský úspěch už jen to, když formuli postavíme na trať. Technické přejímky jsou náročné a komise nic neodpouští,“ říká kapitán týmu.  Na okruhu bohužel tým čelil četným technickým problémům, kvůli nimž většinu dynamických disciplín nedokončil. Výsledek nezachránilo ani zdařilé počínání ve statických disciplínách, mezi něž se řadí například obhajoba konstrukčního návrhu nebo prezentace byznys plánu.

Přesto si tým z Holandska odváží pěkné 10. místo a k tomu spoustu nových zkušeností. „Jsme zklamaní, ale také poučení do dalších závodů a sezóny. Důležité je, že jsme se nevzdali. Za to děkuji celému týmu. Velké díky patří také klukům, kteří obzvlášť před závody trávili v dílně veškerý volný čas,“ uzavírá kapitán týmu Zdeněk Petera, který už spolu s týmovými kolegy vyhlíží další závod sezóny, tentokrát v Maďarsku.

Vloženo: 26. 7. 2023
Útvar: FS - Fakulta strojní