Cesta k jádru. Jaká byla stáž v Dukovanech?

Jedinečnou příležitost prozkoumat dukovanskou jadernou elektrárnu tak, jak se to povede málokomu, dostali čtyři studenti VŠB-TUO. Z toho dva strojaři. Magda a Adam strávili v Dukovanech dva týdny naplněné zážitky.

Patnáctého ročníku Letní univerzity Dukovany, kterou pravidelně pořádá ČEZ, se letos zúčastnilo dvaatřicet vysokoškoláků. Aby se na ni dostali, museli zvládnout psychodiagnostické testy. Nutno říct – vyplatilo se. Dvoutýdenní stáž v místě, kam se většině smrtelníků nepoštěstí podívat, umožnila studentům exkurze do reaktorového sálu, strojovny s turbínami a generátory, skladu použitého paliva nebo ke speciálním jednotkám policie a hasičů. Viděli také chladicí věže zvenku i zevnitř a poslechli si několik podnětných přednášek.

Kromě toho studenti poznali i okolí Dukovan včetně historického města Třebíč, Dalešic (a místního pivovaru) nebo přečerpávací vodní elektrárny. A hlavně – navázali kontakty a poznali nové přátele. „Nejlepší na tom všem bylo, že jsme se potkali jako úžasný kolektiv lidí, kteří si rozumí a mají podobný způsob myšlení. Celé to mělo úžasné tempo, skvělou atmosféru, bohatý program a rozhodně výborný směr,“ hodnotí spokojená stážistka Magda Krčmářová z Fakulty strojní.

Jak uvedla Skupina ČEZ na svém webu, až z 50 % absolventů Letní univerzity se později stanou jejich zaměstnanci. Z těch letošních projevilo zájem o budoucí spolupráci hned několik. Někteří z nich získají podpůrné stipendium už letos v září.

Vloženo: 28. 7. 2023
Útvar: 361 - Katedra energetiky