O třech finalistech VŠEVĚDa rozhodne odborná porota

Hlasování o finalistech soutěže Český VŠEVĚD 2023 běží už od května a do finále pošle tři vědce nebo vědkyně s nejvíce hlasy. O dalších třech rozhodne odborná porota, která se skládá z popularizátorů vědy a také z odborníků na popularizaci. Mezi nimi jsou finalisté minulého ročníku nebo Vladimír Piskala z redakce vědy České televize.

Hlasování veřejnosti u soutěžních videí o Českém VŠEVĚDovi pro rok 2023 běží už od května, ale kromě veřejnosti rozhodne o finalistech také porota. Vědeckých popularizátorů ve finále bude celkem šest. Polovinu vybere veřejnost na základě rozdaných hlasů prostřednictvím webu, o druhé půlce rozhodne odborná porota. Ta bude jednotlivé soutěžící hodnotit na základě několika kritérií. „Jde v podstatě o kombinaci několika měřítek. Těmi je například originalita podávaného tématu, srozumitelnost, ale také video vystoupení a přesvědčivost dané vědkyně nebo vědce. Samozřejmě můžou porotci ocenit také důvtip a aktuálnost tématu,” zmiňuje za organizátory soutěže Český VŠEVĚD Jitřenka Navrátilová.

Porota je složena ze 4 členů, jedním z nich je Vladimír Piskala z redakce vědy České televize, dalšími jsou finalisté loňského ročníku VŠEVĚDa, kteří se umístili na prvních třech příčkách: Veronika Mokrejšová z Vysoké školy ekonomické v Praze, František Mach ze Západočeské univerzity v Plzni a vítězka loňského ročníku Eva Bílková z Ostravské univerzity.

„Po roce můžu s čistým svědomím říct, že účast na školení prezentačních dovedností pro všechny finalisty mi přinesla nejen nové dovednosti, ale také zvýšila mé sebevědomí na pódiu. I když jsem se účastnila prvního ročníku Český VŠEVĚD, soutěž mi přinesla prestiž a zkušenosti. Hned po skončení soutěže mě kontaktovala média a dostala jsem příležitost propagovat svůj obor zájmu. Vítězství v soutěži mi otevřelo dveře k různým zajímavým projektům a nabídkám pro další kariérní růst. Letos jsem si opět prohlédla všechna soutěžní videa a musím říct, že jsem na všechny kolegy a kolegyně z celé České republiky, kteří se zapojili do popularizace svých oborů, velmi hrdá. Přihlásili se úžasní lidé se skvělými směry zájmu,” říká letošní porotkyně a loňská vítězka Eva Bílková.

O další trojici finalistů rozhodne také veřejnost, která může udělovat své hlasy jednotlivým vědkyním, vědcům a badatelům prostřednictvím webu a to do 15. října. O titul Českého VŠEVĚDa 2023 bojuje celkem 31 soutěžících a v současnosti jim bylo z řad veřejnosti rozdáno necelých pět tisíc hlasů. Na začátku listopadu budou jména finalistů zveřejněna.

„Pro šestici finalistů tím ale práce nekončí. Na podzim projdou vícedenním školením dovedností science slamu, aby se s popularizačním formátem seznámili a byli připraveni na živé vystoupení,” upřesňuje další kroky za titulem Českého VŠEVĚDa Jitřenka Navrátilová. Závěrečná vědecká show se uskuteční 6. prosince v nové budově Fakulty umění Ostravské univerzity, kde o vítězi rozhodne publikum.

Český VŠEVĚD je popularizační soutěž Noci vědců, která se s podporou jednadvaceti univerzit zrodila v roce 2022. Jejím hlavním cílem je představit veřejnosti české vědce a jejich pracoviště, univerzity, vědecké i jiné vzdělávací instituce. Titul Český VŠEVĚD 2022 patří Evě Bílkové z Ostravské univerzity, která nadchla publikum svou vášní pro vážky. Na druhém místě se umístil František Mach ze Západočeské univerzity v Plzni a na třetím místě Veronika Mokrejšová z Vysoké školy ekonomické v Praze.

Vloženo: 15. 8. 2023