Modrá nebo zelená, každá krev se počítá

VŠB – Technická univerzita Ostrava a Ostravská univerzita už v úterý 17. října porovnají své síly a hlasivky v Ostravar aréně na jubilejním 10. ročníku Ostravského hokejového derby. Obě univerzity ale vyzývají své studenty a zaměstnance k akci už teď, a to k darování krve.

Se začátkem semestru, konkrétně v termínu od 20. září do 16. října, bude mít každý, kdo netrpí dlouhodobými zdravotními problémy, udělat dobrou věc. „Objednejte se na darování krve do Krevního centra Fakultní nemocnice za svou univerzitu. Na 10. ročníku Ostravského hokejového derby zhodnotíme, jak jsme si vedli,“ vysvětluje nápad Adam Soustružník z Centra komunikace a marketingu Ostravské univerzity. Ať už modrá, nebo zelená, každá krev se počítá.

Krevní centrum FNO sice přes prázdniny doplnilo krevní vaky, vyhráno ale stále nemá, stále potřebuje dárce. Cílem krevního souboje ostravských univerzit je tedy právě mobilizace mladých prvodárců, kterých jsou na VŠB-TUO i OU stovky. „Zásob krve v ostravských nemocnicnicích ubývá. Darování krve je přitom jeden z nejjednodušších, nejrychlejších a bezbolestných způsobů, jak můžete pomoci druhému člověku,“ doplňuje Petra Halíková za VŠB-TUO.

Odběr krve trvá obvykle pouze deset minut a zdravotníci dárci odeberou asi 470 ml krve, které se během pár hodin nahradí. Studenti, absolventi i zaměstnanci ale mohou jít darovat i plazmu.

Stav k 10. říjnu:

Informace o odběrech:

Odběr plné krve: odebírá se obvykle 470 ml do plastového vaku a trvá méně než 10 minut. Odběru se nemusíte bát, odebraný objem krve se vám nahradí během několika hodin, plazmatické bílkoviny a krevní destičky během několika týdnů, červené krvinky během 2-3 týdnů. Darování krve je omezeno, pro muže 4 odběry ročně, ženy mohou jít krev darovat 3x.

Odběr plazmy: odebírá se pomocí speciálních přístrojů, které oddělují plazmu od krvinek. Odběr trvá 45-90 minut a méně zatěžuje organismus. Ani tohoto odběru se není třeba bát, v průběhu procesu se dárcům krvinky vracejí do krevního oběhu spolu s fyziologickým roztokem a protisrážlivým prostředkem. Během roku nesmí být odebráno více než 25 litrů plazmy, před jejím prvním odběrem musíte mít za sebou jeden čestný odběr krve.

Pokud půjdete darovat krev, tak pamatujte, že:

• Darujete 470 ml krve;
  • Musíte být zdraví;
  • Je vám mezi 18-65 lety;
  • Máte platné zdravotní pojištění.

Minimálně 14 hodin před odběrem je nutné dodržet dietu (nejezte nic tučného) a pitný režim. Nemusíte hladovět!

Kontakty:

Bezplatná linka: 800 260 004

Online rezervace pro stálé dárce

Online rezervace pro nové dárce

Vloženo: 10. 10. 2023