Pořadatelé Noci vědců odtajnili veškerý program

Už není co skrývat. Pořadatelé Noci vědců odtajnili veškerý program a připravili i další doprovodné aktivity.

V pátek 29. září startuje online program vědeckopopularizační akce Noc vědců a hned v pondělí 2. října proběhne speciální Hospodský kvíz. Celoroční přípravy vyvrcholí v pátek 6. října, kdy se uskuteční fyzická celorepubliková Noc vědců ve všech koutech republiky, tentokrát na téma Tajemství.

Noc vědců se z původního termínu posledního zářijového pátku přesunula kvůli svátku na 6. řijna. Pořadatelé ale pro původní termín 29. září připravili online program, se kterým mají zkušenosti z doby covidových lockdownů. Několik programových položek přichystali například v Plzni. „Letošní online program jsme připravili ve spolupráci se Západočeským muzeem, které, k naší velké radosti, rozšířilo řady zapojených institucí do plzeňské Noci vědců. Pro všechny zvídavé děti i dospělé připravilo kromě expozice v univerzitním kampusu také trojdílnou online přednášku zaměřenou na historii Rokycanska. Doplní ji už tradičně videorozhovory s univerzitními vědci a vědkyněmi, kteří nám pomohou odhalit tajemství jejich vědeckého bádání," uvedla Kamila Kolářová, vedoucí odboru komunikace a vnějších vztahů Západočeské univerzity v Plzni. Celkově v online programu najdou zájemci přes 30 položek ve formátu podcastů, videí, workshopů nebo kvízů.

Další aktivitou, která má zájemcům z řad veřejnosti zkrátit čas na samotnou Noc vědců, je speciální Hospodský kvíz. Ten se uskuteční v 15 městech v celé ČR a oproti klasickým kvízům má několik specifik. „Hlavní rozdíl je v tématu. Běžné kvízy jsou všeobecné a člověk tak nějak neví, co čekat, u kvízu v rámci Noci vědců se řídíme společným zaměřením, což je tentokrát Tajemství. Podíváme se na některá místa, kde Noc vědců 6. 10. proběhne i s detailem na program, který se tam chystá. Taktéž bude pár otázek věnovaných spolupořádajícím institucím. Další otázky budou v duchu hesla Tajemství, ale budeme se snažit o různorodost a hlavně přístupnost, což je vlastně i mantra Noci vědců jako takové,” upřesňuje spolumajitel firmy Hospodský kvíz, Daniel Langer.

Vrcholem doprovodných nocvědeckých aktivit pak bude samotná Noc vědců, která tentokrát připadá na pátek 6. října a která se uskuteční na půdě 21 univerzit a více než 40 vědeckých institucí, science center nebo třeba hvězdáren a planetárií. Právě poslední zmíněné zaštiťuje Česká astronomická společnost, která se zasadila o to, že Noc vědců v České republice figuruje, a hrdě se každého ročníků účastní. „Na řadě míst budete moci nahlédnout do dalekohledů a podívat se na planety Jupiter a Saturn, které nyní vévodí noční obloze, ale i do hlubšího vesmíru na mlhoviny, hvězdokupy nebo galaxie. Na hvězdárnách se dozvíte mnoho i o původu jmen souhvězdí nebo o plánech vědců v oblasti astronomie a kosmonautiky. Některé hvězdárny pozvali i významné osobnosti, a tak například ve Vlašimi vám Petr Brož prozradí několik tajemství z dobývání planety Mars nebo v Žebráku Petr Horálek odhalí tajemství snímků NASA,” zmiňuje některé programové položky Vladimír Slezák, člen výkonného výboru České astronomické společnosti. Právě díky hvězdárnám a planetáriím se dlouhodobě zapojují do Noci vědců také menší města.

V tuto chvíli je na webu Noci vědců zveřejněno přes 1900 přednášek, komentovaných ukázek, science show, filmových projekcí, workshopů, diskuzí či experimentů a pořadatelé doporučují řádně program nastudovat a navštívit některé z míst, na kterém se Noc vědců koná. Měst, která pohltí v pátek 6. října vědecká noc, je v současnosti přes 30 napříč Českou republikou, v orientaci může návštěvníkům pomoci webový průvodce.

O Noci vědců

Noc vědců zastřešuje už pošesté jako národní koordinátor seskupení dvou ostravských univerzit (Ostravská univerzita a VŠB – Technická univerzita Ostrava). Do akce se dále zapojuje přes 20 univerzit a přes 40 vědeckých institucí, science center hvězdáren a dalších. Koná se na více než 100 místech v celé České republice.

Noc vědců jako taková vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 a jejím posláním je ukázat lidem, že věda není nudná, ale naopak je studnicí zajímavostí a fascinujících úkazů. Jeden den v roce jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra a další organizace, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show, hudební vystoupení a podobně. Cílem Noci vědců je bořit mýty o vědcích a vědkyních jako lidech zavřených v laboratořích a ukázat nejširší veřejnosti, že vědci jsou „obyčejní lidé“, kteří dělají práci přínosnou pro každého z nás, dokážou ji poutavě představit, ale také se dovedou bavit.

Vloženo: 27. 9. 2023