Medaile za úspěšnou spolupráci pro polské kolegy

Mezi odborníky z Katedry mechanické technologie Fakulty strojní a jejich protějšky na Fakultě neželezných kovů Univerzity AGH Krakow funguje dlouholetá spolupráce, která přináší zajímavé vědecké poznatky. Společnou práci teď ocenil profesor Stanislav Rusz předáním zlaté medaile.

U příležitosti inaugurace akademického roku 2023–2024 na půdě Univerzity AGH Krakow poděkoval profesor Stanislav Rusz z Katedry mechanické technologie Fakulty strojní za dosavadní spolupráci svým polským kolegům z Fakulty neželezných kovů. Na slavnostní vědecké radě předal jménem děkana FS, prof. Roberta Čepa, zlatou medaili do rukou profesora Tadeusze Knycha, děkana zmiňované krakovské fakulty. Vážnost daného aktu byla oceněna i přítomnosti rektora AGH Krakow profesora Jerzego Lisa.

Na poli vědeckého výzkumu se odborníci z Ostravy a Krakova zabývají například problematikou super‑plastického tváření kovových materiálů nebo vývojem nových vrstvených kovových materiálů. Věnují se také vývoji kompozitních materiálů procesem vícenásobné plastické deformace (v angličtině Severe Plastic Deformation neboli SPD).

Pozornost českých a polských vědců se však díky fungující spolupráci upřela také na populární, rychle se rozvíjející oblast aditivních technologií. Odborníci se zabývají zvyšováním jakosti kovových polotovarů vyráběných 3D tiskem a jejich následným zpracováním procesem SPD na unikátních tvářecích zařízeních, které vyvinula Katedra mechanické technologie. „Výsledkem jsou polotovary z kovových prášků s podstatně lepšími vlastnostmi, než je tomu u polotovarů vyráběných klasickou metodou 3D tisku. Při dalším zpracování dosahujeme vyšší jakosti finálních výrobků,“ prezentoval profesor Rusz.

Vloženo: 23. 10. 2023
Útvar: FS - Fakulta strojní