Na soutěži robotů v Polsku dostali prostor nováčci

Po náročné soutěži v USA si ostravský tým RoverOva spravil chuť na tradiční závodní štaci v polských Kielcích. Se svým mobilním robotem sice studenti nedosáhli na parádní, mnohdy medailová umístění z minulosti, povedlo se jim ale zaučit nováčky a motivovat je do další práce v týmu.

Polská odnož soutěže Rover Challenge ve městě Kielce je oblíbenou závodní destinací týmu RoverOva, který tvoří především studenti robotiky z Fakulty strojní. V minulých ročnících se tam studenti pravidelně umisťovali v první desítce startovního pole – a jednou brali dokonce stříbro a bronz. Letos sice na velké úspěchy nenavázali, osmnácté místo je ale dobrým odrazovým můstkem pro všechny nováčky, kteří měli letošní tažení takzvaně pod palcem. „Dali jsme prostor novým členům týmu. Měli naši důvěru, rozhodovali se samostatně. Chtěli jsme, aby je to chytlo stejně jako nás tehdy,“ uvedl kapitán týmu, doktorand Adam Boleslavský.

Úkol do nové sezóny

Do Polska tým dojel v plném počtu, jelikož přesun auty byl levný a umožnil jim také snadno převézt robota, aniž by jej studenti museli rozebírat. Na místě je čekalo několik misí. V té navigační se týmu zpočátku dařilo, jenže pak robot uvízl na kameni a nepodařilo se ho v časovém limitu dostat do cíle. „Kámen nebyl záměrně zakreslený na 3D mapě, podle níž jsme se řídili, což mělo otestovat schopnost roveru vyhnout se překážkám. Některým týmům to nedělalo problém, protože už jejich roboty měly nainstalovaná zařízení na automatické vyhýbání objektům,“ vysvětlil Boleslavský. Podle něj je tedy jedním z hlavních úkolů týmu RoverOva podobné zařízení do další sezóny vyvinout a na rover instalovat. „Bude se tím zabývat student ve své diplomové práci,“ upřesnil kapitán týmu.

Zadání témat závěrečných prací

Témat závěrečných prací ostatně v souvislosti s chystanými inovacemi roveru rozdali hned několik. Vzniknout má třeba bakalářská práce řešící, jak nejlépe odebrat hlubinné vzorky půdy, což bylo součástí letošní science mise. „Nebyli jsme na to připraveni, organizátoři stále měnili instrukce. Během nabírání půdy se navíc rozbil efektor. Ještě při testech byl v pořádku, ale v soutěži byla tvrdší hlína,“ objasnil Boleslavský důvody neúspěchu ve vědecké misi.

Chce to geologa z HGF

V týmu RoverOva navíc citelně chybí někdo, kdo byl dovedl ověřovat hypotézy o tvorbě hornin a pomohl tak studentům-strojařům s další částí science mise. „Potřebujeme geologa, vlastně ideálně ženu‑geoložku. Aby nám vykryla tuhle odbornou část a taky vyvážila naši klučičí týmovou převahu,“ uznal kapitán.

Kde se ale týmu naopak dařilo, byla servisní mise – jejich nejsilnější disciplína. Úkolem roveru bylo dokázat, že si poradí s ovládáním tlačítek na panelu, což se ostravskému robotu povedlo. „Nové rameno s efektory se osvědčilo. Změny neplánujeme ani na podvozku. Zlobila jedině elektronika,“ řekl Boleslavský. Solidní výsledek tým vybojoval také v prezentační misi, kde porota hodnotila veřejnou prezentaci roveru i celého týmu, spolupráci s firmami, fungování týmu i zaškolování nováčků.

Hledají se noví členové

Všechno dohromady týmu v konkurenci pětadvaceti celků stačilo na osmnácté místo. Strategie ale kapitán nelituje. „Obětovali jsme dobré umístění zaškolení a motivaci nováčků. A fungovalo to,“ pochvaloval si Adam Boleslavský. A co tým RoverOva čeká v příštím roce? Znovu se pokusí zabojovat o účast na soutěžích v Polsku a Turecku, stejně jako nabrat nové členy týmu. „Každý, kdo je pro věc zapálený, je v týmu přínosem. Ozvěte se nám,“ vzkázal studentům kapitán Adam. Pokud by vás práce v týmu lákala, nebojte se napsat na roverova@vsb.cz.

Vloženo: 31. 10. 2023
Útvar: FS - Fakulta strojní